Rusya, Kırgızistan'da küçük nükleer santral kuracak

Ekonomi
_QHA Ankara
23 Ocak 2022, 09:36
_QHA Ankara
23 Ocak 2022, 09:36

Rusya Devlet Atom Enerjisi Şirketi “Rosatom” ve Kırgızistan Enerji Bakanlığı, Kırgızistan-Rusya sınırında düşük kapasiteli bir nükleer santral inşa etmek için işbirliği anlaşması imzaladı.

Kırgızistan’ın sınırında Rusya tarafından küçük nükleer santral kurulmasına karar verildi. Rusya Devlet Atom Enerjisi Şirketi “Rosatom” ve Kırgızistan Enerji Bakanlığı, düşük kapasiteli nükleer santralinşa etmek için bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Rosatom tarafından yapılan açıklamaya göre, belge 20 Ocak 2022 tarihinde Dubai’de World Expo 2020 kapsamında imzalandı. Mutabakat, Rusya adına Rosatom’un genel müdürü Aleksey Lihaçev ve Kırgızistan Enerji Bakanı Doskul Bekmurzayev tarafından imzalandı. 

Belge, Kırgız Cumhuriyeti sınırında yer alan RITM-200H reaktörü temelinde düşük kapasiteli bir nükleer santralin inşasında iş birliğini öngörüyor.

LİHAÇEV: KIRGIZİSTAN’DA NÜKLEER SANTRALİNİN İNŞASI, ÜLKENİN YAŞAM KALİTESİNİ GELİŞTİRECEK

Rosatom’un genel müdürü Aleksey Lihaçev, “Kırgızistan’da böyle bir nükleer santralin inşası yalnızca ülkenin enerji bağımsızlığına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda nüfusun yaşam kalitesini ve bir bütün olarak Orta Asya’daki bilimsel ve teknolojik potansiyelin gelişimini de etkileyecektir.” ifadesine yer verdi.

Rusya’nın devlet enerji kuruluşu ayrıca Kırgızistan’ın Enerji Bakan Yardımcısı Tilek Aytaliev’in “çevre dostu enerji kaynaklarının geliştirilmesi küresel bir trend olduğunu ve Kırgızistan’ın gerisinde kalmak istemediğini” söyledi.

Kırgızistan Enerji Bakanlığı, Rosatom ile imzalanan belge hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

KIRGIZ HALKI İKİLİ ANLAŞMAYA TEPKİ GÖSTERDİ

Öte yandan Rusya tarafından kurulacak küçük nükleer santralının kurulması Kırgızistan’da büyük yankı uyandırmaya başladı. Kırgızistan sosyal medyasında yer alan bilgiye göre, Kırgız halkının Rusya tarafından kurulması planlanan nükleer santralının inşası ülkeye büyük zarar vereceği konuşuluyor. Aynı zamanda Kırgızistan’da hava kirliği oluşarak vatandaşlada zarar vereceği bildirildi.