Rusya, Kırgızistan’a ikinci askeri hava üssü mü kuruyor?

Güncel
_QHA Ankara
27 Mart 2019, 23:43
_QHA Ankara
27 Mart 2019, 23:43

Kırgızistan ile Rusya arasındaki iş birliği çerçevesinde Rus askeri üssünün statüsü ve süresini öngören anlaşmada değişiklik yapılacak.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Daire Başkanı Daniyar Sıdıkov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırgızistan’a 28 Mart’ta yapacağı resmi ziyarete ilişkin düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

PROTOKOLÜN DETAYLARINI GİZLEDİ

Ülkede ikinci bir Rus askeri üssünün açılacağı yönündeki iddialar hakkında da bilgi veren Sıdıkov, bu konunun, iki ülke devlet başkanlarının ziyaret gündeminde yer almadığını sözlerine ekleyerek, “İlgili birimlerimiz arasında görüşmeler sürüyor. Detayları açıklayamam. Bu konuda müzakereler devam ediyor” dedi.

Daha önce Kırgızistan’ın eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, 19-24 Haziran 2017 tarihleri arasında Rusya’ya yaptığı ziyaretler sırasında ülkesinde ikinci bir Rus askeri üssü istediğini dile getirmişti. Şimdiki Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov da mart 2018’de yaptığı bir açıklamada Rusya’nın Kırgızistan’da ikinci bir askeri üs kurup kurmama konusunda kararsız olduğunu belirtmişti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise nisan 2018’de Çin’de düzenlenen ve Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi ülkelerin savunma bakanlarının katıldığı toplantıda Rusya’nın DEAŞ mensubu teröristlerin Afganistan’ın kuzey bölgelerinden Orta Asya ülkelerine sızmasına engel olma bahanesiyle Tacikistan ve Kırgızistan’daki üslerini güçlendireceğini bildirmişti.