Rusya, Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili açıklamada bulundu

Haberler
Ozan Barış Erim
29 Nisan 2021, 21:31
Ozan Barış Erim
29 Nisan 2021, 21:31

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanski, Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu. Polyanski, garantörler konusunda reform yapılması gerektiğini belirterek, “Belki de garantörler sisteminde reform düşünmeliyiz çünkü bazen çözümün bir parçası değil sorunun bir parçası haline geliyorlar.” dedi.

Polyanski, Rusya’nın Kıbrıs konusunda pozisyonundan değişmediğinin altını çizerek, BM Güvenlik Konseyi kararına dayalı iki toplumlu iki bölgeli federal bir çözümü desteklediklerini söyledi. Ayrıca Polyanski, garantör sisteminin değişmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Belki de garantörler sisteminde reform düşünmeliyiz çünkü bazen çözümün bir parçası değil sorunun bir parçası haline geliyorlar. Bu bizim değerlendirmemiz ve gizlemiyoruz da ama tabii ne istediklerine taraflar karar verir.” dedi.

KIBRIS KONFERANSI DÜN BAŞLADI

BM öncülüğünde, 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferans, BM Cenevre Ofisi’ne yakın bir bölgede bulunan InterContinental Hotel’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar arasındaki ikili görüşmeyle dün başladı. Cumhurbaşkanı Tatar’a KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve diğer yetkililer eşlik etti.