Rusya kendi darphanesinde Hafter'e sahte para basıyor!

Güvenlik
Ozan Barış Erim
14 Temmuz 2020, 18:02
Ozan Barış Erim
14 Temmuz 2020, 18:02

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Rusya, Libya’da Halife Hafter’e destek vermek amacıyla tüm uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmeye devam ediyor. Hafter’e paralı askerler ve silah konusunda yardımcı olan Rusya’nın para bastığı da ortaya çıktı.

Uluslararası kamuoyunda sahte olarak kabul edilen banknotlar, Rusya Maliye Bakanlığına bağlı devlet kuruluşu olan Goznak tarafından basılıyor.

İLGİLİ HABER: RUSYA LİBYA’DA KİRLİ ORTAKLIĞI SÜRDÜRÜYOR: HAFTER’E DESTEK İÇİN SURİYE’DEN SAVAŞÇILAR SEVK EDİLİYOR

PARALAR RUS DARPHANELERİNDE BASILIYOR

Birkaç ay önce Malta’da iki nakliye konteynerinde 1 milyar dolardan fazla değere sahip sahte banknotların bulunması ile Hafter’in ekonomik kaynağı ortaya çıkmıştı. Yapılan araştırmalar neticesinde paraların Rusya’nın Maliye Bakanlığına ait güvenlik baskısı ve darphane kuruluşu olan Goznak tarafından basıldığı tespit edilmişti. Ayrıca Malta’nın da Hafter tarafından nakit zulası olduğu Rusya’da basılan sahte paraların orada gizlendiği iddia edildi.

İLGİLİ HABER: HAFTER’İN GAYRİMEŞRU SİLAHLI UNSURLARI, SİRTE KÖRFEZİ’NDEKİ ELEKTRİK SANTRALİNİ YAĞMALADI

SAHTE PARALAR EKONOMİYİ KÖTÜ ETKİLİYOR

Libya’da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ise sahte para biriminin darbeci General Halife Hafter’in askeri kampanyasını desteklemek için üretildiğini belirtti. Ülkede dolaşan sahte para biriminin kullanımını reddeden UMH, bu durumun Libya ekonomisini kötü etkilediğini kaydetti.

İLGİLİ HABER: TÜRKİYE’NİN ARTAN ETKİSİ, ABD-RUSYA HATTINI HAREKETLENDİRDİ: LİBYA’DA NELER OLUYOR?

“RUSYA’NIN LİBYA’DAKİ EYLEMLERİNİ DURDURMALIYIZ”

Konuya ilişkin açıklama yapan UMH yönetimi, “Trablus merkezli Libya Merkez Bankası, Libya’nın tek meşru merkez bankasıdır. Son yıllarda Rusya’da basılan sahte Libya para birimi girişi, Libya’nın ekonomik zorluklarını artırdı. Bu olay bir kez daha Rusya’nın Libya’daki kötü huylu ve istikrarsızlaştırıcı eylemlerini durdurma gereğini vurguluyor.” diye bildirdi.

İLGİLİ HABER:RUS GÜVENLİK ŞİRKETİ, LİBYA’DA 1200’E YAKIN ASKERLE HAFTER’E DESTEK VERİYOR!