Rusya, Kazakistan'ın vergisiz şeker ithalatına tepkili

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
23 Nisan 2019, 19:38
Mehmet Berk Yaltırık
23 Nisan 2019, 19:38

Rus yetkililer Kazakistan’ı Ukrayna’dan şeker ithal ederek İthalat Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) normlarını ihlal etmekle suçladı.

RUSYA: AEB KURALLARI İHLAL EDİLİYOR!

Moskova, Avrasya Ekonomik Komisyonu’ndan Kazakistan’ın şeker ithalatına yönelik imtiyazlarının iptal edilmesine yönelik talebinin değerlendirilmesini rica etti. Talebin amacının belli başlı Kazakistan şirketlerinin vergi ödemeksizin şeker ithalatının durdurulması oldu. Rus yönetimi bu durumun AEB kurallarının ihlali olduğunu sürdü.
Söz konusu talebin 30 Nisan’da Avrasya Konseyi’nin toplantısında başbakanlarca görüşüleceği bildirildi.

AEB ÜYESİ OLMAYAN ÜLKELERDEN KAZAKİSTAN’A VERGİSİZ ŞEKER

Bilindiği gibi şeker hassas ürünler listesinde bulunuyor. AEB üyesi olan ülkeler (Beyaz Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Rusya) bu kategoride bulunan ürünler hakkında alınacak kararların Avrasya Ekonomik Komisyonu çerçevesinde olması hakkında anlaşmıştı.

Kazakistan beyaz şekerin önemli bölümünü Rusya’dan temin ediyor. 2018 yılında Rusya’dan Kazakistan’a olan şeker teslimat miktarının 142 bin tona ulaştığı bildirilmişti. Bunun yanında Kazakistan sahip olduğu ulusal ayrıcalıklar nedeniyle AEB üyesi olmayan ülkelerden uygun fiyata şeker satın alabilmesi de söz konusu.

2019 yılında 400 bin ton ham şekerin Kazakistan sınırları içerisine vergi ödemeksizin getirilebildiği ifade ediliyor.

Buna ilaveten Kazakistan Tarım Bakanlığı da Kazakistan’ın üçüncü dünya ülkelerinden şekeri vergisiz getirebilme imtiyazına sahip olduğunu belirtti. Bu ayrıcalığın tanınmasının nedeninin Rus tedarikçilerinin ürettikleri ürüne uygun fiyat koymamaları olduğu açıklandı.

TOPLU HASAT AZALDI, ŞEKER AÇIĞI ORTAYA ÇIKTI

2018 yılında Rusya’daki şeker pancarının toplu hasat miktarının 2017 yılına göre %10 azaldığı biliniyor. Her ne kadar Rus şekerinin fiyatı uluslararası piyasalara göre daha pahalı olsa da bu durum Kazakistan’ın iç piyasasında şeker açığına sebep oldu.

Kazakistan Tarım Bakanlığı temsilcileri bu durumun şekeri hammadde olarak kullanan endüstriyel müşterileri olumsuz etkilediğini söyledi.