"Rusya Karadeniz'i tamamen kontrol altına almak istiyor"

11 Kasım 2020, 13:37

Strateji 21 Küresel Araştırmalar Merkezi uzmanı Pavlo Lakiyçuk, Rusya Federasyonu’nun işgal ettiği Kırım’daki donanmasını ve silahlı kuvvetlerini genişlettiğini ifade etti. Uzman, Karadeniz bölgesini tamamen kontrol altına almak için Rusya’nın NATO müttefiklerini bölgenin dışına ittiğini belirtti.

Bu sene dördüncüsü yapılan Lviv Güvenlik Forumu, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle 9-14 Kasım tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenliyor. Forumda yeni dünya düzeninin değerlerini belirleme ve Karadeniz’de güvenlik stratejisini oluşturma konuları ele alınıyor. Forumda konuşan Strateji 21 Küresel Araştırmalar Merkezi Uzmanı Pavlo Lakiyçuk, işgal ettiği Kırım’daki askeri varlığını büyüten Rusya’nın Karadeniz bölgesini tamamen kontrol altına almak istediğini kaydetti.

“DIŞ OYUNCULAR İÇİN KARADENİZ’İ TAMAMEN KAPATMAK İSTİYOR”

Pavlo Lakiyçuk yaptığı konuşmada, “2008 yılından başlayarak 2014 yılına kadar Rusya, Batılı ortaklarımızın eylemsizliğinden yararlanarak Karadeniz’in doğusunda kontrol bölgesi oluşturmayı başardı. Kırım Yarımadası’nı işgal ettikten sonra Karadeniz bölgesinin kuzey-batısında bulunan devletlere yönelik kapalı bölgeler oluşturmaya başladı. Şu an ise Karadeniz’i dış oyunculara tamamen kapatmaya yönelik faaliyetlerde bulunduğunu gözlemleyebiliriz.” dedi.

Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da konuşlandırılan deniz kuvvetlerini devamlı genişlettiğini aktaran uzman, yarımadada şu an 3 fırkateyn, 4 füze botu, 6 denizaltı dahil olmak üzere 20’den fazla savaş gemisinin bulunduğunu vurguladı. Bununla birlikte Lakiyçuk, Kırım’da konuşlandırılan füze sistemlerinin 1400 kilometre menziline sahip olduğunu dile getirdi.

RUSYA KARADENİZ’DEKİ SAVAŞ GEMİLERİNİN SAYISINI ARTIRMAYA DEVAM EDECEK

Rusya’nın Karadeniz Filosu için savaş gemileri inşa etmeye devam ettiğini kaydeden uzman, uluslararası yaptırımlar sayesinde Rusya’nın artık büyük geniş çaplı gemileri inşa edemediğini ifade etti. Karadeniz bölgesinde oluşan durumun Ukrayna ve Rus saldırganlığından zarar gören diğer devletleri çok endişelendirdiğini belirten uzman, “NATO üyesi olan Karadeniz ülkeleri bu durumun çok tehlikeli olmadığını düşünüyor ve Rusya’ya karşı iç savunmasıyla sınırlı kalıyorlar. Biz bu görüşe katılmıyoruz.” dedi.


Bunlara da bakın: