Rusya, İtalya’ya koronavirüs desteği bahanesiyle kendi reklamını yapıyor

25 Mart 2020, 15:25

Çin’den dünyaya yayılan koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden olan İtalya’da bazı siyasetçilerin salgınla mücadelede, Rusya ve Çin’e bel bağlaması dikkat çekiyor. Ancak, Avrupa’nın genelinde pek çok siyasetçi, Rusya ve Çin yönetiminin, “yardımlarının” asıl amacının siyasi çıkar olduğunu kaydediyor.

Rusya 22-23 Mart 2020 tarihinde İtalya’ya koruyucu ekipman, ulaşım ve bölgenin aerosol dezenfeksiyonu için mobil kompleksleri ve koronavirüs ile mücadele konusunda yardımcı olacak bir uzman ekipleri gönderdi. Çin ise Mart ayının ortasında İtalya’ya tıbbi ekipman ve uzman ekibini taşıyan iki uçak gönderdi.

RUSYA VE ÇİN SİYASİ ÇIKAR PEŞİNDE

Deutsche Welle haber ajansına konuşan Avrupa Birliği yetkilileri, koronavirüs salgınının hızla yayıldığı bu zor dönemde yetkilileri her türlü yardıma açık olduklarını belirtiyor.

Öte yandan haber ajansına konuşan yetkililer, İtalya’ya yardım desteği sağlayan Rusya ve Çin’in sadece insani kaygılarla yönlendirilmediğini belirtiyor. İtalya’nın Avrupa Parlamentosu milletvekili Elisabetta Gualmini yaptığı açıklamada, “Rusya ve Çin gibi ülkeler her zaman siyasi çıkarları doğrultusunda hareket ederler.” dedi. Gualmini’e göre, Rusya söz konusu adımları atarak AB ile olan ilişkilerini düzeltmeyi çalışıyor.

Bir diğer Avrupa Parlamentosu milletvekili Michael Gahler de Vladimir Putin’in dış politika hedeflerini takip ettiğini belirterek, “O, bir daha ki sefer yaptırımların uzatılması ile ilgili oylama yapılırken İtalya’nın veto uygulayacağını umuyor.” dedi.

“İTALYA’YA YARDIM EDEREK BİZDE SORUN YOK DEMEK İSTİYORLAR”

Egmont Uluslararası İlişkiler Kraliyet Enstitüsü uzmanı Sven Bishop, İtalya’ya yardım ederek Rus yönetiminin kendi halkını uyutmaya çalıştığını düşündüğünü belirterek, “Rusya hala sanki koronavirüsle büyük sorun yaşamıyor gibi davranıyor. İtalya’ya yardım göndererek aslında kendi vatandaşlarına ‘koronavirüs sorun değil’ diye göstermek istiyor.” diye kaydetti.


İtalya
KORONAVİRÜS
Rusya
Bunlara da bakın: