Rusya: "İstenmeyen kuruluşta" çalışanlar hapis cezasına çarptırılacak

Haberler
E. K.
16 Haziran 2021, 15:55
E. K.
16 Haziran 2021, 15:55

Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Devlet Duması, ülkede “istenmeyen kuruluş” olarak kabul edilen kuruluşlarda çalışanlar için hapis cezasını öngören yasa tasarısını kabul etti. Rusya’da “istenmeyen kuruluş” yasası 2015 yılında kabul edilmişti.

Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Devlet Duması, ülkede “istenmeyen kuruluş” kabul edilen kuruluşların çalışmalarına katılanların hapis cezasına çarptırılacağını öngören yasa tasarısını 3. ve son okumada kabul etti. Kabul edilen yasaya göre, yabancı veya uluslararası “istenmeyen kuruluşun” Rusya topraklarında faaliyetlerini organize edenler 2 ila 6 yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Hapis cezasının yanı sıra, kamu yararına zorunlu çalışma da öngörülüyor. Böyle bir sivil toplum kuruluşunun faaliyetlerine katılım için ise bir ila 4 yıl hapis cezası öngörülüyor.

BEŞ YIL HAPİS CEZASI

“İstenmeyen kuruluşlara” maddi yardımda bulunanlar ise 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Kendi rızası ile böyle bir kuruluştan ayrılan veya çalışmalarının durdurulmasına yardımcı olanların ise hapis cezasına çarptırılmayacağı belirtildi.

İSTENMEYEN KURULUŞ YASASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “istenmeyen kuruluş” yasasını 2015 yılında imzaladı. Yasa, Başsavcı ve yardımcılarına, Dışişleri Bakanlığının onaylaması şartıyla Rusya’da faaliyet gösteren yabancı ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarını “istenmeyen” ilan etme hakkı veriyor. Başsavcının veya yardımcısının görüşüne göre “devletin güvenliğine ve anayasal düzenin temellerine tehdit” oluşturan herhangi bir sivil toplum kuruluşu istenmeyen olarak kabul edilebiliyor. İstenmeyen ilan edilen yabancı kuruluşlar kapatılarak, mal varlıkları donduruluyor ve her türlü bilgi ve belge yayması yasaklanıyor, bu kuruluşlarla iş birliği yapmak yasaklanıyor. Ayrıca “istenmeyen kuruluşlarla” çalışmaya devam eden tüzel ve özel kişiliklere de para cezası veriliyor.