Rusya, işgal ettiği topraklardaki Ukraince kitapların yok edilmesini emretti

Güncel
qha muhabir
27 Temmuz 2022, 18:28
qha muhabir
27 Temmuz 2022, 18:28

Rusya, işgal altında tuttuğu bölgelerde Ukrayna dilini ve kültürünü yok etmeye çalışıyor. İşgal güçleri, Harkiv bölgesinde kütüphanelere Ukraince kitapları listelemelerini ve onları yok etmelerini emretti.

Dünya Ukraynalılar Kongresi, sosyal medya üzerinden 26 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Harkiv bölgesindeki işgal altındaki topraklarda Rus yetkililerin kütüphanelere Ukraince kitapları yok etmelerini emrettiğini duyurdu.

Kongre’nin açıklamasında “Harkiv bölgesinin işgal altındaki kesiminde, Rus işgal güçleri kütüphanelere 1991 yılından sonra yayımlanan tüm Ukraince kitaplarının kaydını tutmalarını ve onları yok etmelerini emretti. Ukrayna’daki insanlar Rusya ile Naziler arasındaki farkın ne olduğunu soruyorlar. En azından Naziler Ukrayna’nın dilini yasaklamamıştı” ifadelerine yer verildi.

RUSYA, UKRAYNA’NIN KÜLTÜREL MİRASLARINA 350’DEN FAZLA SALDIRI YAPMIŞTI

Mayıs ayına kadar Rusya’nın, Ukrayna’da kültürel miraslara yönelik 353 saldırı yaptığı bildirilmiş, saldırılardan en çok Harkiv bölgesindeki kültürel mirasların etkilendiği ve bölgede toplamda 94 kültürel miras yapısının tahrip edildiği belirtilmişti.