Rusya, işgal ettiği Kırım’ın Ukrayna’ya geri verilmesini aşırılık olarak nitelendiren yasa tasarısını onayladı

23 Temmuz 2020, 11:47

Rusya Devlet Duması, 22 Temmuz 2020 tarihinde “Aşırılık faaliyetleri ile mücadele hakkında” isimli yasa tasarısını onayladı. Bu yasaya göre, Rusya tarafından 2014 yılında işgal edilen Kırım da dahil olmak üzere Rusya Federasyonu topraklarının ayrılması aşırılık olarak nitelendirilecek. Rusya Federasyonu, bu yasayla beraber işgal ettiği topraklarda fiili durumu meşrulaştırmaya çalışacak.

RUSYA’DAN İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARDAKİ FİİLİ DURUMU MEŞRULAŞTIRMA ADIMI!

Onaylanan yasa, Rus topraklarının ayrılmasının yasaklanmasına yönelik çıkarılması planlanan üç yasadan ilki. Söz konusu yasaya göre, Rusya’nın toprak bütünlüğünün ihlali ve Rus topraklarının bir kısmının yabancılaşması aşırılık faaliyeti olarak nitelendirilecek.

Rusya Anayasa Değişikliği Komisyonu Başkanı ve Devlet Duması Üyesi Pavel Kraşeninnikov’un aktardığına göre, sonbaharda incelenecek diğer iki yasa tasarısı da “toprakların ayrılmasına çağrılar” için sorumluluk öngörüyor. Eğer söz konusu yasalar onaylanırsa, ülkede “toprakların ayrılmasına çağrılar” için 6 ila 10 yıl hapis cezası uygulanacak. Halihazırda, sosyal medya veya basın yayınlarında ilgili “çağrılar” için 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. 

ULUSLARARASI ADALET DİVANINDAN RUSYA’YA TAVİZ

Daha önce Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Ukrayna’nın Rusya’ya karşı işgal ettiği Kırım, Lugansk ve Donetsk bölgelerinde terörizm ve ırkçılık faaliyetleri yürüttüğü için açtığı dava çerçevesinde, Rusya’nın cevap verme süresini uzattığı bildirilmişti.

aşırıcılık
işgalci Rusya
Kırım
Bunlara da bakın: