Rusya işgal ettiği Kırım’da yeni su tedarik tesisleri için 64 milyon dolar tahsis edecek

Haberler
Elvina Khalilova
11 Ekim 2020, 19:32
Elvina Khalilova
11 Ekim 2020, 19:32

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, işgal altındaki Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) yeni su tedarik tesislerinin inşa edilmesi için 4,95 milyar ruble ($64 473 milyon)  tahsis edilmesine ilişkin bir kararname imzaladı.

Rusya hükumetinin basın servisi tarafından 11 Ekim 2020 tarihinde yapılan açıklamada, “Bu paralar, Belbek Nehri üzerindeki arıtma tesislerinin ve Kadıkovskiy ocağından su temin edilmesi için altyapı inşa edilmesine tahsis edilecek. İnşaat çalışmaları Savunma Bakanlığı tarafından yürütülecektir. Tesisler çalışmaya başladıktan sonra Akyar (Sivastopol) mülkiyetine devredilecektir.” denildi. 

Basın servisinin öne sürdüğüne göre, işgalci Rusya 870 milyon ruble daha işgal altındaki yarımadada su boru hatlarının tamiri, eski ekipmanların değiştirilmesi ve ek kuyuların geliştirilmesi için tahsis edecek.

Daha önce Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki ünlü tabiat harikası Uçan Su Şelalesinin kuruduğu bildirilmişti.

KIRIM’DA SU SORUNU

Bilindiği gibi, Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna anakarasından yarımadaya su tediriki kesildi. Bu nedenle Rus işgali altındaki yarımadada çok büyük su sorunu yaşanıyor. Su yetişmemezliğinden dolayı işgalciler yeni kısıtlamalar uyguladı. 24 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Akmescit kenti, Akmescit Bölgesi ve Bahçesaray bölgesinde su belli saatlerde veriliyor.

Kırım’ın işgalci yönetimi, su sorununu çözmek için çeşitli yöntemlere başvurduğu bildirilmişti.

İlgili haber: Kırım’da su azaldıkça sorunlar büyüyor

İŞGALCİ RUSYA BM’YE ŞİKAYETTE BULUNDU

Daha önce, Rusya Federasyonu’nun, Kırım’ın işgalinden dolayı Ukrayna’nın yarımadaya yönelik su tedarikini kesmesine karşı, Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulunduğu bildirilmiş, Kremlin yönetiminin BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e konu ile ilgili dilekçe gönderdiği belirtilmişti.

İlgili haber: İşgalci Rusya, Kırım’a su tedariki için BM’ye başvurdu

KIRIMOĞLU: RUSYA YARIMADADAKİ SUYU ASKERİ İHTİYAÇLARI İÇİN HARCIYOR

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın yarımadaki su kaynaklarını sivil nüfus için değil askeri ve sanayi ihtiyaçlarına harcadığını ifade etmişti.

İlgili haber: Kırımoğlu: Kırım’a su sağlamak ulusal çıkarlarımıza ihanet etmektir

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

İlgili haber: “Su kıtlığı nedeniyle Kırım’daki topraklar bozuluyor onları yeniden kazanmak onlarca yıl sürer”

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu.Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.