Rusya işgal ettiği Kırım’da terör örgütü PKK propagandası yaptırdı!

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
22 Mart 2019, 15:13
Mehmet Berk Yaltırık
22 Mart 2019, 15:13

İşgal ettiği Kırım’a cezaevinden çıkma silahlı milislerden Ramazan Kadirov’un adamlarına, Bosna’da “savaştıklarını” alenen söyleyen Sırp çetniklere kadar çeşitli terör unsurlarını getiren Rusya, şimdi de yarımadadaki bir etkinlikte bölücü terör örgütü PKK propagandası yapılmasına izin verdi.

Rus propagandasının işgali meşrulaştırmak için kullandığı sözde “Kırım Cumhuriyeti” tabirini kullanmaktan çekinmeyen Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEN), alenen işgal altındaki Kırım’da terör örgütü üyeleri tarafından gerçekleştirilen Nevruz kutlamasında bölücü terör örgütü PKK ve elebaşı Öcalan’ın propagandası yapıldığını aktardı. Paylaşılan fotoğrafta da terör örgütünün faaliyeti açıkça görüldü.

Kuruluşun sosyal medya paylaşımında kutlamada konuşan PKK örgütü üyesi Mehmet Eziz adındaki şahsın PKK ve Öcalan propagandası içeren bir konuşma yaptığı ifade edildi.

RUSYA’NIN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE DİRSEK TEMASI

Rusya’nın terör örgütü PKK/YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmediği biliniyor. 2017’de Rusya Dışişleri Bakanlığı 4. Avrupa Masası Başkanı Aleksandr Botsan-Harçenko, Moskova’nın Türkiye’de faaliyet gösteren PKK ile Suriye’de faaliyet gösteren YPG’nin terör örgütleri olmadığından hareket ettiğini söylemişti. Rus İnterfax ajansına verdiği demeçte Botsan-Harçenko, “Rusya’da bu örgütler resmi olarak terörist örgütler listesine dahil edilmedi. Bu bir gerçek, durum bu.
Öte yandan her somut olayı, örneğin şu ya da bu terör eylemini gerçekleştiren faillerin suç düzeyine ilişkin araştırma sonuçlarına göre değerlendiriyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Daha önce Rusya’nın Suriye’de terör unsurlarına eğitim yardımı dâhil çok çeşitli desteklerde bulunduğu, Rus askeri heyetinin aralık 2017’de Suriye, Deyrizor’da PYD/YPG’li teröristlerle bir araya geldiği, teröristlerin Afrin’de merkeze yakın noktalarda ve TSK ile ÖSO’nun Zeytin Dalı Operasyonunu gerçekleştirdiği arazilerin yüksekte kalan yerlerine Rus bayrakları astıkları bildirilmişti.

19 Aralık 2016’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, 2015’te Suriye ve Irak’ta gerçekleştirdikleri operasyonlar hakkında bilgi verirken PKK’yı terör örgütü olarak görmediklerini söylemişti.