Rusya, işgal ettiği Kırım’a asker sevkiyatını sürdürüyor

Haberler
Feride Useinova
13 Haziran 2019, 12:56
Feride Useinova
13 Haziran 2019, 12:56

Amerikan Defence One internet dergisinin aktardığına göre son 18 ayda Rusya, işgal altındaki Kırım’a takviye askeri birimler ve silahlar gönderdi.

Ocak 2018-Nisan 2019 tarihleri arasında Planet Labs şirketinden alınan uydu fotoğraflarında yarımadada bugüne kadar sayısının daha az olduğu varsayılan S-400 füzelerinin yerleştirilmiş olduğu görüldü. Ayrıca, görüntülerde dört farklı yerde bulunan savaş uçakları da fark edildi.

Farklı istatistiklere göre Kırım’da şu anda 30 bine yakın Rus askeri bulunuyor. ABD istihbarat kaynağının Defence One dergisine aktardığına göre önümüzdeki dört yıl içinde Moskova, Kırım’a 13 bin asker sevk etmeyi planlıyor.

KARADENİZ VE ORTA DOĞU TEHDİT ALTINDA

Ayrıca ABD’den bir istihbarat kaynağının söylediğine göre şu anda Kırım’da 81 Rus askeri helikopter ve uçak bulunuyor.

Defence One dergisinin bir başka kaynağı ise Rusya Karadeniz Filosu yakınlarda “Kalibr” füzelerini atabilecek güçte olan 10 geminin olduğunu bildirdi. Kaynağın aktardığına göre, “Kalibr” füzeleri Karadeniz Filosuna Akyar limanından ayrılmadan Güney Avrupa ve Suriye dahil olmak üzere Karadeniz sınırları dışındaki hedeflere atış yapmasına imkan sağlıyor.

Söz konusu kaynak, Moskova’nın Kırım’daki gücünün arttırmasının Karadeniz üzerinde de kontrolünü sağlayacağını, takviye Rus savaş uçaklarının ve gemilerinin Orta Doğu’ya daha yakın bir yerde konumlandırılacağını ifade etti.