Rusya işgal edilen topraklarda sistematik olarak çocuk haklarını ihlal ediyor

25 Haziran 2020, 20:38

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulunda dün, 24 Haziran’da askeri çatışmalardan zarar gören çocukları konu alan toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kıslıtsa, Rusya tarafından işgal edilen Kırım ve Donbas’taki çocuk hakları ihlalleri anlattı.

4 BİNİ AŞKIN ÇOCUĞUN AKIBETİ BİLİNMİYOR

Ukraynalı diplomat 2014’te Kırım’da devlete bağlı çocuk esirgeme kurumlarında yaklaşık 4 bin 900 çocuğun yetiştirildiğini belirterek, “Rus işgalinden sonra bu çocuklara ne oldu ve şu an bulundukları yer bilinmiyor. Rusya’nın onları otomatik olarak Rus vatandaşı olarak tanıması ve Kırım’ın dışına çıkarması uluslararası hukukun ihlalidir.” dedi.

KIRIM TATARI ÇOCUKLAR BABASIZ BÜYÜYOR

Bununla birlikte Kıslıtsa, Rusya’nın Kırım Tatarlarına uyguladığı baskılardan dolayı yaklaşık 200 çocuğun babasız büyümek zorunda kaldığını vurguladı.

RUSYA DÜŞMANLIK PROPAGANDASI YAYIYOR

Rusya’nın Kırım’daki çocukları savaşa alıştırdığını kaydeden Ukraynalı diplomat, “Moskova, işgal edilen Kırım’daki okullarda sözde ‘askeri vatansever eğitim’ uyguluyor ve onunla birlikte düşmanlık ile nefret söylemi propagandasını yayıyor.” dedi.


BM
çocuk hakları
İşgal Altındaki Kırım
Bunlara da bakın: