Rusya, işgal edilen Kırım'ın sözde sorumlusunun ismini resmen duyurdu

28 Ocak 2020, 21:33

Rusya Federasyonu, işgal edilen Kırım’ın sözde sorumlusunun ismini resmen açıkladı. Edinilen bilgilere göre, Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, sözde Kırım sorumlusu olarak açıklandı.

İşgalci Rusya’nın yasa dışı kararını Rus basınına, işgal altındaki Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov duyurdu.  Sözde başkan Aksyonov konuyla ilgili açıklamasında, mevcut programların uygulanmaya devam edeceğini ve koordineli bir şekilde çalışacaklarını ifade etti.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, işgalcilerin sözde atamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu. Sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, “Putin ve Mişustin’in amaçları ne olursa olsun, işgal altındaki Kırım’dan sorumlu kişiyi belirlerken Husnulin’in etnik kökeni önemli bir rol oynamıştır… Sözde Kazan Tatarı Kırım Tatarlarıyla daha iyi anlaşır diye…. 1552’de Ruslar Kazan Hanlığı’nı ele geçirmesinden bu yana, Moskova her zaman Türk halklarının, özellikle Kırım Tatarları ve Kazan Tatarlarının aralarını bozmaya çalıştı. Sovyet döneminde de bunlar devam etti. Sürgün zamanlarında Kırım Tatarlarının toplu yaşadığı yerlere gözetmen olarak Kazan Tatarları koyuluyordu.” ifadelerini kullanmıştı.

Kırım
Kırım sorumlusu
Marat Husnullin
Rusya Federasyonu
Bunlara da bakın: