Rusya işgal bölgelerindeki Ukrayna demir yollarını kendisine bağlıyor!

08 Eylül 2019, 20:07

Rusya’nın işgal ettiği Donetsk ve Lugansk bölgelerinde Ukrayna’ya ait demiryollarının Rusya demiryolu sistemine bağlanma hazırlığı içerisinde olduğu açıklandı.

Ukrinform Haber Ajansının sorularını cevaplandıran Ukrayna Savunma Bakanı Baş İstihbarat Müdürlüğü Temsilcisi Vadim Skibitskiy, “Kısa bir süre önce Lugansk, Donetsk ve bölgedeki diğer demir yollarının bir bütün halinde Rusya demir yollarına entegre edileceği yönünde hazırlık yapıldığına dair bilgiler aldık. Bu süreç başlamış durumda. Rusya işgal edilen bölgelerde Transdinyester modeli yaratmaya çalışıyor. Bu çalışmaların gayesi Ukrayna’da hayatı destabilize ederek NATO’ya entegrasyonumuzu engellemek” dedi.

RUSYA’NIN HEDEFİ UKRAYNA’NIN TAMAMI

“İşgal edilen bölgelerin Rusya’ya entegrasyonunun ayrı bir değerlendirme konusu olduğunu” vurgulayan Skibitskiy, açıklamalarının devamında şu sözleri kaydetti:

“Eğer Rusya bu konuda kararlıysa o zaman 2014-2015’i andıran bir süreç ile karşı karşıyayız demektir. Bu Rusya’nın sadece Donbass’a değil tüm Ukrayna’ya gereksinim duyduğu anlamına gelir. Rusya siyasi ve ekonomik olarak Ukrayna’ya gereksinim duymaktadır. Zira Moskova yönetimi kendi topraklarının NATO’ya karşı savunulması için Ukrayna topraklarının gerekli olduğunu düşünmektedir. İkicisi, işgal altındaki Lugansk ve Donetsk’te eldeki tüm imkanlarını bu amaca yönelik kullanmaktadır. Bölgenin ikmaline ilişkin Rus planı 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe konmuştur. Özelleştirme ile devletleştirme siyaseti eş zamanlı olarak uygulanmaktadır. Bölgeye yönelik operasyonlar Rus bankacılık sistemi ve Abhazya üzerinden yürütülmekte, işgal altındaki bölge ürünlerinin yüzde 75’i Rusya’ya sevk edilmektedir. Bu ürünlerin bundan sonraki dağılım süreci ise ayrı bir konudur.”

Donbas
Rus işgali
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: