Rusya, işgal altındaki Kırım'dan Zaporijjya bölgesine ağır silah ve askeri teçhizat gönderiyor

Güncel
Manas
19 Haziran 2022, 21:03
Manas
19 Haziran 2022, 21:03

Rus işgal güçleri, kontrol altına aldıkları Ukrayna’nın Zaporijjya bölgesine asker ve askeri teçhizat yığmayı sürdürüyor. İşgalcilerin Zaporijjya bölgesine ağır ekipman ve mühimmat getirdiği öğrenildi.

Ukrayna Zaporijjya Savunma Karargahı, 19 Haziran 2022 tarihinde bölgedeki işgalci Rus birliklerinin durumuna ilişkin açıklama yaptı. Ukrayna’nın Zaporijjya bölgesine, işgalci Rus birliklerinin, belirli askeri teçhizat ve personel gönderdiğini duyurdu. Ayrıca hat boyunca tüm sınırlarda kısıtlama eylemleri yapıldığı kaydedildi.

RUSYA, UKRAYNA’NIN GÜNEY BÖLGELERİNİ HEDEF ALIYOR

Zaporijjya Savunma Karargahı, “İşgalci Rus birlikleri, Dnıprorudne (Vasıliv bölgesi) yerleşiminde askeri teçhizat birikimi kurdu. İşgalciler buraya önemli miktarda büyük kalibreli silah ve mühimmat boşalttı. Prışıb köyüne de (Vasıliv bölgesi) askeri teçhizat getirildi. Rusya, güney bölgelerine yeniden saldırı düzenlemeye hazırlanıyor” diye belirtildi.

Ayrıca Zaporijjya Savunma Karargahı, buna ek olarak gün içinde işgal altındaki Kırım’dan Melitopol istikametindeki düşman teçhizatının sayısında bir artış kaydedildiğini aktardı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.