Rusya, işgal altındaki Kırım'dan Odesa'ya füze atıyor

Güncel
Anife Bilal
22 Haziran 2022, 19:49
Anife Bilal
22 Haziran 2022, 19:49

Rus işgal güçleri, Ukrayna’nın Odesa bölgesine, işgal altındaki Kırım’da konuşlandırılan füze sistemleriyle saldırdı. Rusya’nın Bastion-P ve Bal füze sistemleriyle saldırdığı belirtildi.

Rusya, Odesa bölgesine füze atmayı sürdürüyor. Rus işgal güçlerinin, işgal altındaki Kırım’da konuşlandırılan füze sistemleriyle Odesa’ya saldırdığı belirtildi. Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Oleksandr Motuzyakin, bugün yapılan basın toplantısında, “Saldırgan Odesa bölgesine, Bastion-P ve Bal kıyı savunma füze sistemleriyle Oniks ve KP X-35 füzeleri attı. Füzeler geçici işgal altındaki Kırım’dan atıldı.” dedi.

Bunun dışında Ukraynalı sözcü, Rus savaş uçaklarının, Donetsk, Lugansk, Herson, Zaporijjya ve Odesa bölgesine saldırı düzenlemek amacıyla en az 15 sorti gerçekleştirdiğini aktardı.

Daha önce Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun işgal altındaki Kırım’da iki S-400 füze sistemi daha konuşlandırdığını bildirmişti.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.