Rusya, işgal altındaki Kırım'a savaş uçakları sevk ediyor

Güvenlik
Anife Bilal
26 Ocak 2022, 15:19
Anife Bilal
26 Ocak 2022, 15:19

Rusya, Ukrayna sınırlarına ve işgal altında tuttuğu Kırım’a onlarca savaş uçağı sevk edecek. Savaş uçaklarının, Rusya’nın düzenleyeceği geniş çaplı tatbikata katılacağı bildirildi.

Rusya Federasyonu, Ukrayna sınırları yakınına ve işgal altındaki Kırım’a, Su-27SM, Su-30SM2 avcı uçakları ve Su-34 bombardıman uçakları dahil olmak üzere onlarca savaş uçağı sevk edecek. Rusya Güney Askeri Bölgesinden yapılan açıklamada, füze saldırı tatbikatının düzenleneceği ve tatbikata Rusya Karadeniz Filosunun ve Güney Askeri Bölgesi hava kuvvetlerinin katılacağı aktarıldı.

RUSYA’DAN İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’A SAVAŞ UÇAĞI SEVKİYATI

Tatbikata Su-27SM, Su-30SM2 avcı uçakları ve Su-34 bombardıman uçakları ve 6 bin asker katılacak. Öte yandan açıklamada, tatbikatın yapılacağı zaman hakkında bir bilgi verilmedi.

Daha önce, Rusya ve Belarus’un 10-20 Şubat 2022 tarihleri arasında “Birlik Kararlılığı-2022” adlı tatbikat düzenleyeceği bildirilmişti. Tatbikat, Belarus topraklarında, Polonya ile Litvanya’nın batı sınırlarında ayrıca Ukrayna’nın kuzey sınırları yakınlarında gerçekleşecek.