Rusya, işgal altındaki Donbas'a silah sevkiyatını zorlaştıracak AGİT kararını engelledi

Güvenlik
E. K.
04 Aralık 2020, 12:45
E. K.
04 Aralık 2020, 12:45

Ukrayna ve AGİT katılımcısı 33 ülke, Rusya sınırı boyunca Ukrayna tarafından kontrol edilmeyen bölgelerde kalıcı bir gözlem misyonunun faaliyet göstermesini öngören bir karar tasarısı sundu ancak Rusya, söz konusu tasarıyı bloke etti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) video konferans yöntemiyle düzenlenen 27. Bakanlar Konseyi Toplantısında 3 Aralık 2020 tarihinde konu ile ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, AGİT Özel Gözlem Misyonunun düzenli olarak işgal altındaki Donbas’ta modern Rus silahlarını ve bu tür silahların Rusya’dan sevkiyatını tespit ettiğini belirtti.

Bakan Kuleba, “Ukrayna-Rusya sınırının kontrol edilmeyen bölgesine bitişik alanların AGİT tarafından sürekli izlenmesini öngören karar tasarısının hazırlanmasında bize katılan 33 katılımcı ülkeye minnettarız. Rusya’nın da imzaladığı Minsk Protokolü hükümlerinde yer alan bu tür sürekli gözlemin uygulanması, devam eden bu çatışmaya AGİT’in pratik bir yanıtı olabilir. Bu kararın tek bir ülke tarafından, Rusya tarafından engellenmesi, Moskova’nın Minsk Anlaşmaları kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmedeki isteksizliğini bir kez daha gözler önüne serdi.” ifadelerini kullandı.

“TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜN İHLALİ ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ”

Ukrayna’nın çatışmaya barışçıl bir çözüm aradığını ve bunu Normandiya Formatı ve Üçlü Temas Grubu çerçevesinde attığı bir dizi adımla pratikte gösterdiğini kaydeden Dışişleri Bakanı, “Uluslararası tanınmış sınırları içinde egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün ihlal edildiğini asla kabul etmeyeceğiz. Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırısını durdurmalı, Ukrayna topraklarından asker ve paralı askerleri çekmeli ve Minsk Anlaşmalarını tam olarak uygulamalıdır.” şeklinde konuştu.

UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDAKİ RUS YANLISI AYRILIKÇILAR

Donbas’taki çatışma, Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra 2014 yılında başlamıştı. Rusya bölgedeki ayrılıkçılara finansal ve askeri destek sağlıyor. Birleşmiş Milletlerin (BM) verilerine göre; Donbas’ta 2014-2019 yılları arasında yaklaşık 13 bin 200 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca BM Ukrayna İnsan Hakları İzleme Misyonu Donbas’taki askeri çatışmaların sonucunda en az 147 çocuğun hayatını kaybettiğini ve 392 çocuğun da yaralandığını bildirdi.