Rusya, işgal altına aldığı Donbas bölgeleri için 900 milyar ruble tahsis edecek

Haberler
Anife Bilal
27 Eylül 2021, 17:18
Anife Bilal
27 Eylül 2021, 17:18

Rusya, işgal altına aldığı Donetsk ve Lugansk bölgeleri için yakın zamanda 900 milyar ruble (12,4 milyar dolar) ayırmayı planlıyor. Ödenek, uluslararası insani projeleri desteklemek için oluşturulan yardım fonu aracılığıyla sağlanacak.

Rusya önümüzdeki üç yıl içinde işgal altına aldığı Donetsk ve Lugansk için 900 milyar ruble (12,4 milyar dolar) tahsis edecek. Donbas.Realii haber ajansının hazırladığı habere göre, Rusya hükumeti, “2022-2024 için bölgelerin hızlandırılmış sosyo-ekonomik kalkınma programı”nı kabul etti. İşgal altındaki Lugansk ve Donetsk bölgelerinde yaklaşık 2,9 milyon kişi ikamet ediyor, bunlardan yüzde 38’i emekli ve bölgede yaşayan insanların ortalama geliri ise 15 bin ruble, öte yandan Rostov bölgesindeki ortalama gelir bundan 20 bin ruble daha fazla. Kremlin yönetimi işgal altında bulunan Donbas bölgelerindeki ortalama geliri üç yılda Rostov bölgesindeki ile aynı seviyeye çıkarmayı planlıyor. Bununla birlikte haber ajansı Kremlin’in sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin askeri güçlerini ayrı olarak finanse ettiğini vurguluyor.

SÖZDE DONETSK VE LUGANSK HALK CUMHURİYETLERİ RUSYA’DAN YÖNETİLİYOR

Ukrayna istihbaratının verilerine göre, işgal altında bulunan Donbas bölgelerinin sosyal ve ekonomik yaşamın yönetimi, Rusya’da Aralık 2014’te kurulan “Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk İllerinin Çatışmalardan Etkilenen Güneydoğu Bölgelerine İnsani Destek Sağlamadan Sorumlu Komisyonu” aracılığıyla yürütülüyor. Ödenekler ise sözde uluslararası insani projeleri desteklemek için oluşturulan Moskova merkezli bir yardım fonu aracılığıyla sağlanıyor. Komisyon Başkanlığını ve yardım fonunun Denetleme Kurulu Başkanı görevini Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Sergey Nazarov yürütüyor. Ayrıca fonun bir dizi çalışanı, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’nde üst düzey yönetici pozisyonlarında görev yapıyor.