Rusya insan fişlemede Çin'e rakip oluyor!

09 Haziran 2020, 23:34

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Rus devlet medyası yetkilileri, koronavirüs sonrasında sınırların açılması ile göçmen işçilerin ülkeye girdiklerinde telefonlarına yüklemeleri gereken bir takip uygulaması üzerine çalıştıklarını bildirdi.

Rusya’nın ülkeye girecek yabancı uyruklu işçileri takip edecek bir telefon uygulaması geliştirdiği açıklandı. Rusya’nın bu açıklamasından sonra Çin’de uygulanan ve kişileri fişlemek için kullanılan inanılmaz takip ağı akıllara geldi.

TURİSTİK GEZİ DÜZENLEYENLER TEDİRGİN

Rus hükumetinin yürürlüğe koymayı planladığı uygulama ile ilgili çok az şey biliniyor. Medyaya sızan haberlere göre ise bu uygulamanın yeni düşünülmediği uzun süredir planlandığı görüldü. Rusya’nın bu gözetim devlet modeli diğer ülkelerde ise tedirginliğe neden oldu. Şimdilik ülkeye sadece çalışmak için girenlerde denenecek uygulama turistik amaçlı ülkeyi ziyaret edenlerin de bu şekilde takip edileceği tedirginliği yarattı.

İLGİLİ HABER: RUSYA’DAN İNTERNET KISITLAMASINA YÖNELİK YENİ HAMLE

KİŞİYE AİT TÜM ÖZELLİKLER KOPYALANIYOR

Basına sıza diğer bilgilerde uygulamanın masum bir koronavirüs önlemi olmadığı ortaya çıktı. Uygulamada kişinin ayrıntılı biyometrik verilerini, sağlık durumunu ve polis kayıtlarındaki bilgileri içereceği ortaya çıktı. Uygulamada kişiye sağlık durumunun nasıl olduğu ve kronik bir hastalığı sorulmuyor. Biyometrik bilgiler adı altında kişinin boy, kilo, saç rengi, parmak izleri, DNA analizi, retina görüntüleri, yüz tanıma (fotoğraflar ve videolar) ve ses örnekleri isteniyor. Ayrıca uygulamayı kullanmayı reddedenler sosyal güvenilirlik puanı düşürülmekle ve ülkeye alınmamakla tehdit ediliyor.

İLGİLİ HABER: RUSYA KENDİ İNTERNET AĞINI KURMAYA HAZIRLANIYOR

KORONAVİRÜS SALGINI BAHANE EDİLDİ

Rusya’nın tepki çeken bu uygulamasına ise koronavirüs bahane ediliyor. Rusya İçişleri Bakanlığı konuya ilişkin koronavirüs salgınının bir sonucu olarak mücbir sebeplerden dolayı böyle bir yönteme başvurduklarını savundu.

İLGİLİ HABER: ÇİN MERKEZLİ İNTERNET SİTELERİ, ŞİMDİ DE KIRGIZİSTAN’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE GÖZ DİKTİ!

İLHAM KAYNAĞI ÇİN

Uygulamanın, telefonun coğrafi konumuna ve diğer bilgilerine erişiminin olup olmayacağı henüz belli değil. Rusya’nın yürürlüğe koymayı planladığı uygulamanın ilham kaynağı ise Çin hükumeti oldu. Öyle ki kitlesel gözetim ve davranış mühendisliği planlarının birbirine bu kadar benzemesi, uluslararası toplumda tedirginlik uyandırdı.


casus telefon uygulaması
Rusya
Bunlara da bakın: