Rusya ile Ukrayna arasında müzakereler bugün Belarus sınırındaki Brest’te yapılacak

Güncel
Ömer Kaya
03 Mart 2022, 07:33
Ömer Kaya
03 Mart 2022, 07:33

Rusya, Ukrayna ile ikinci tur müzakerelerin 3 Mart 2022 sabahı Belarus sınırındaki Brest’te yapılacağını duyurdu. Ukrayna heyetinin görüşmelere katılmak için yola çıktığı kaydedildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Müşaviri Vladimir Medinskiy, Belarus’un Ukrayna ve Polonya’ya sınır şehri olan Brest’in Belovejsk Ormanı bölgesinde Rusya ile Ukrayna arasında müzakerelerin yapılacağını bildirdi. Ukrayna heyeti ile anlaştıkları üzere müzakerelerin yapıldığı yere ulaştıklarını belirten Medinskiy, bir önceki turda müzakerelerde bulunduklarını ve bir an önce ateşkesin sağlanmasıyla ilgili Rusya’nın önerilerini sunduklarını hatırlattı. Medinskiy, “Ancak bazıları, en temel olanları oldukça beklenen şeylerdi. Ukrayna tarafı, Kiev ile düşünmek ve istişare etmek için zaman istedi.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, Rus diplomat, Ukrayna heyetinin Kıyiv’den ayrıldığını bildirdi.

8 Aralık 1991’de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılışını resmen ilan eden ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun kuruluşunu sağlayan Belovejsk Anlaşması, Belarus’un Brest şehrindeki Belovejsk Orman Bölgesindeki yazlık bir konutta imzalanmıştı.