"Rusya ile olan ilişkilerimizin kısa vadeli hedefi; barış içinde bir arada yaşamaktır"

Haberler
Anife Bilal
24 Aralık 2020, 17:16
Anife Bilal
24 Aralık 2020, 17:16

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Bakan, Ukrayna ile Rusya arasındaki ilişkilerin kısa vadeli hedefinin barış içinde bir arada yaşama ilkesine dayanması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna, Rusya ile ilişkilerin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü sağlandıktan sonra komşu ülke ile ilişkilerin normalleşebileceğini vurguladı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba bugün uluslararası güncel politikaları değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkileri değerlendiren Bakan, iki ülke arasındaki ilişkilerin kısa vadeli hedefinin barış içinde bir arada yaşama ilkesine dayanması gerektiğini belirtti.

“SAVAŞI DURDURMALIYIZ UKRAYNA’YA BARIŞ GETİRMELİYİZ”

Dmıtro Kuleba, “Rusya ile olan ilişkilerimizin kısa vadeli hedefi; barış içinde bir arada yaşama düzeyine ulaşmaktır. Şu an Rusya ile Ukrayna arasında savaş var; bu bir gerçek. Savaşı durdurmalıyız, Ukrayna’ya barış getirmeliyiz ve toprak bütünlüğümüzü geri kazanmalıyız.” dedi.

Öte yandan Bakan, Rusya’nın Ukrayna ile ilgili yıkıcı stratejik hedeflerinin yine de değişmeyeceğini vurgulayarak, “Bu yüzden barış içinde bir arada yaşama düzeyine ulaşmak Ukrayna çıkarlarına uygun olacaktır. Rusya, Ukrayna bağımsızlığının ve egemenliğinin ayrıca Ukrayna’nın batı dünyasının bir parçası, NATO ile Avrupa Birliği üyesi olarak var olmasının kaçınılmazlığını anladığında bir arada yaşama ilkesine geçebiliriz. Yani bir sadece birbirimize katlanacağız ve yeni olanaklara bakacağız.” diye belirtti.

Ukrayna’nın coğrafyadan kaçamayacağını belirten Bakan Dmıtro Kuleba, “Yanımızda olan Rusya ile yaşamayı öğrenmeliyiz.” dedi.