Rusya ile Japonya arasındaki Kuril Adaları sorunu çözülemedi

Güncel
_QHA Ankara
10 Mayıs 2019, 22:26
_QHA Ankara
10 Mayıs 2019, 22:26

Rusya ve Japonya arasında krize neden olan Kuril Adaları için barış görüşmelerinde her iki taraf da masadan eli boş kalktı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile Japonya arasında süren barış anlaşması müzakereleri çerçevesinde Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ile Moskova’da bir araya geldi.

Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, “İki ülkenin çıkarlarını karşılayacak ve halk tarafından kabul edilecek bir barış anlaşması üzerinde müzakerelerde bulunduk. Bu görev kolay değil.” ifadesini kullandı.

30 MAYIS 2019’da TOKYO’DA TEKRAR GÖRÜŞME YAPILACAK

Lavrov, her iki ülkenin dışişleri bakanları ve savunma bakanlarının 2-2 formatında yapacağı görüşmenin 30 Mayıs 2019’da Tokyo’da gerçekleştireceği bilgisini paylaştı.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono da Rus mevkidaşı Lavrov ile barış anlaşması konusunda görüş ayrılıklarının devam ettiğini belirtti.

Kono, “Bugünkü görüşmelerin sonucunda farklılıklarımızın üstesinden gelebildiğimizi söyleyemeyiz. Ancak bu zor sorunun üstesinden gelerek gerçek bir ortaklık kurmanın stratejik çıkarlarımıza cevap vereceğine kesin olarak karar verdik.” dedi.