Rusya ile Belarus'tan Avrupa sınırında geniş çaplı ortak tatbikat

Güvenlik
Anife Bilal
10 Eylül 2021, 16:04
Anife Bilal
10 Eylül 2021, 16:04

Rusya ve Belarus orduları ortak tatbikata başladı. Rusya’nın batısında gerçekleşen tatbikat, 16 Eylül 2021’e kadar sürecek ve tatbikata toplamda 200 bin asker katılacak. Avrupa sınırlarında hayata geçirilen tatbikata ilişkin NATO Sözcüsü Oana Lungescu, her iki ülkeyi uluslararası anlaşmalar çerçevesinde uymak zorunda oldukları yükümlülükleri yerine getirme çağrısı yaptı.

Rusya ile Belarus’un, her iki ülkenin topraklarında ve Baltık Denizi’nde düzenleyecek bir haftalık geniş çaplı ortak askeri tatbikatı dün başladı. Rusya’nın batısında gerçekleşecek “Zapad-2021” (Batı-201) tatbikatının açılış töreni iki ülkenin üst düzey askeri liderlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Tören, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko arasında Kremlin’de yapılan görüşmelerle aynı döneme denk geldi.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, iki ülkenin 10-16 Eylül tarihleri arasında düzenlediği ortak tatbikat her iki ülkenin poligonlarında yapılacak. Tatbikata, 200 bin asker,  80 uçak ve helikopter ile 290 tank, 240 top, çoklu roket fırlatma sistemi dahil 760 askeri araç ve 15 savaş gemisi katılacak.

RUSYA VE BELARUS’TAN AVRUPA SINIRLARINDA TATBİKAT

Tatbikatın 2. aşamasına Ermenistan, Kazakistan, Tacikistan, Hindistan, Kırgızistan, Moğolistan, Sırbistan ve Sri Lanka askeri birlikleri de katılacak. İki aşama halinde yapılacak tatbikat Rusya’da 9, Belarus’ta 5 poligonda gerçekleştirilecek. Belarus’taki tatbikat, Avrupa sınırında bulunan Brest şehri yakınlarında, Rusya topraklarında Kaliningrad dahil Batı Askeri bölgesindeki poligonlarda yapılacak. Ayrıca tatbikatlar Baltık Denizi ve Finlandiya Körfezi’nde de gerçekleştirilecek.

NATO’DAN ULUSLARARASI YÜKÜMLÜLÜKLERE UYMA ÇAĞRISI

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, 3 Eylül’de yaptığı açıklamada, her iki ülkeyi uluslararası yükümlülüklere uygun şeffaf ve öngörülebilir şekilde hareket etmeye çağırmıştı.