Rusya hükumeti, işgal edilen Kırım sorumlusu olarak Kazan Tatarı Marat Husnullin'i seçti

Güncel
Elvina Khalilova
22 Ocak 2020, 18:49
Elvina Khalilova
22 Ocak 2020, 18:49

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin’in, Rusya Federasyonu’nun sözde Kırım sorumlusu olacağı bildirildi. 

Sosyal medya üzerinden konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, “Putin ve Mişustin’in amaçları ne olursa olsun, işgal altındaki Kırım’dan sorumlu kişiyi belirlerken Husnulin’in etnik kökeni önemli bir rol oynamıştır… Sözde Kazan Tatarı Kırım Tatarlarıyla daha iyi anlaşır diye…. 1552’de Ruslar Kazan Hanlığı’nı ele geçirmesinden bu yana, Moskova her zaman Türk halklarının, özellikle Kırım Tatarları ve Kazan Tatarlarının aralarını bozmaya çalıştı. Sovyet döneminde de bunlar devam etti. Sürgün zamanlarında Kırım Tatarlarının toplu yaşadığı yerlere gözetmen olarak Kazan Tatarları koyuluyordu” ifadelerini kullandı.

Çubarov’a göre, işgal edilen Kırım’ın sorumlusu olarak Marat Husnullin’in belirlenmesi, Moskova’nın propaganda planları arasında bulunuyor. Böylece Rusya, işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulanmasına dair uluslararası eleştiriyi durdurmak ve Kırım Tatarları için yeni koşullar yaratıldığını göstermek için bu hamleleri yapıyor. 

Sözde Kırım Sorumlusu Marat Husnullin, şehir planlama ve inşaat konularında Moskova Belediye Başkan Yardımcısı olarak çalışmıştı.