"Rusya, Holodomor ile Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımını inkar ediyor"

Haberler
Anife Bilal
09 Aralık 2020, 20:11
Anife Bilal
09 Aralık 2020, 20:11

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 9 Aralık 1948’de kabul edilen Soykırım Kurbanlarının Anılması, Onurlandırılması ve Soykırımın Önlenmesi Günü dolayısıyla açıklama yayımladı. Açıklamada, 1944 Kırım Tatar Sürgününün Stalin rejimi tarafından işlenen bir soykırım olduğu vurgulandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 9 Aralık Soykırım Kurbanlarının Anılması ve Soykırımın Önlenmesi Günü vesilesiyle yayımladığı mesajda, Ukrayna’nın bugün tüm dünya ile birlikte milyonlarca soykırım kurbanını andığı kaydedildi. Açıklamada, “Soykırım kurbanlarının onurlandırılması ve bu suçun önlenmesi diğer şeylerin yanı sıra gerçeğin tespit edilmesini ve tarihi adaletin geri kazanılmasını gerektiriyor.” ifadeleri kullanıldı.

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI İLE HOLODOMOR SOYKIRIMI

Bakanlık yaptığı açıklamada, milyonlarca Ukraynalının ölümüne sebep olan 1932-33 yılları arasında gerçekleştirilen edilen suni açlığın (Holodomor) ve Kırım Tatarlarının 1944’te Vatan Kırım’dan sürgün edilmesinin, Stalin rejimi tarafından Ukrayna topraklarında işlenen soykırım suçları olduğu vurgulandı.

Bakanlık, “Tanıkların reddedilemez ifadeleri, şok edici belgeler ve arşiv materyalleri gibi tespit edilen gerçeklere rağmen Rusya Federasyonu, 1932-1933 yıllarında gerçekleşen Holodomor’un Sovyet rejiminin Ukrayna halkına karşı yönelik işlediği bir soykırım eylemi olduğunu inkar etmeye devam ediyor. Aynı tutum 1944 Kırım Tatar Sürgüne karşı sergileniyor. 2015 yılında Rusya Federasyonu soykırım suçunu ilk araştırmaya başlayan araştırmacılardan olan Rafael Lemkin’in ‘Ukrayna’da Sovyet Soykırımı’ isimli makalesini aşırıcı materyallerin listesine dahil etti. Rus tarafının bu tür eylemleri gösterge niteliğindedir; çünkü suçun reddedilmesi veya onun savunulması bir suçun işlenmesiyle eşdeğerdir.” ifadelerini kullanıldı.

Kırım’ın işgali de dahil olmak üzere Ukrayna’nın hala Rus saldırganlığından dolayı zarar görmeye devam ettiğini vurgulanan açıklamada, “Tüm bunlar, geçmişin suçlarının kabul edilmemesi ve kınanmasının ayrıca insan ve vatandaş hakları ile özgürlüklerine saygının gösterilmesinin, insanlığa karşı suçlar da dahil olmak üzere evrensel norm ve kuralların bariz ihlallerine yol açtığını doğruluyor.” diye kaydedildi.

Ukrayna uluslararası toplumu herhangi bir ayrımcılığı önlemek ve soykırım suçlarının tekrarlanmasını engellemek için çabaları birleştirmeye davet etti.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin yaptıkları yüzünden toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları redderek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor.

Bilindiği 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi.

Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.