Rusya, Herson bölgesinde sözde referandum düzenlemeye hazırlanıyor

Güncel
Anife Bilal
20 Nisan 2022, 11:07
Anife Bilal
20 Nisan 2022, 11:07

Rus işgal güçleri, Herson bölgesinde yasa dışı referandum düzenlemek için çalışmalar yapıyor. Ukrayna ordusu, işgalcilerin sözde referandum için oy pusulaları bastığını ve Rus propagandasını yaymayı sürdürdüğünü açıkladı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı, Rus işgali altında bulunan Herson bölgesindeki yerli halkın; Ukrayna yanlısı eylemleri düzenlemeye ve işgalcileri protesto etmeye devam ettiğini bildirdi.

Öte yandan yapılan açıklamada, işgalcilerin bölgede yasa dışı referandum düzenlemeyi planladığını ve bunun için oy pusulaları bastığını ayrıca Rus propagandasını televizyon ve dağıttığı broşürler aracılığıyla yaydığı aktarıldı. Bununla birlikte açıklamada, Rus işgal güçlerinin bölgede Ukrayna yayınlarını ve telefon bağlantısını engellediğini belirtilerek, “Yerli aktivistlerin evlerinde aramalar yapılıyor, insanlar kaçırılıyor. Düşman ordusu yol kenarlarına, tarlalara, ormanlık alanlara ve toprak yollarına mayınlar döşüyor…” denildi.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Rus ordusu tarafından işgali altında bulunan Ukrayna bölgelerinde sivil halka uygulanan baskılar arttı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle yaklaşık 4 milyon Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.