"Rusya, hem içerde hem de dışarda saldırgan davranışlarını artırmış durumda"

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Mart 2021, 17:25
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Mart 2021, 17:25

NATO üyesi 30 ülkenin dışişleri bakanlarının katıldığı Brüksel’deki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, toplantının son oturumunda Rusya konusunun ele alındığını söyledi.

NATO üyesi 30 ülkenin dışişleri bakanını Brüksel’de iki günlüğüne bir araya getiren NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı bugün sona erdi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, son oturumda Rusya konusunun ele alındığını bildirdi.

“RUSYA, SALDIRGAN DAVRANIŞLARINI ARTTIRMIŞ DURUMDA”

Rusya ile ilişkilerin zorlu olduğuna belirten Stoltenberg, “Anlamlı bir diyalog için yıllardır süren baskı ve irtibat kurma girişimlerine rağmen Rusya, hem içerde hem de dışarda saldırgan davranışlarını artırmış durumda.” dedi.

“NAVALNIY VE BARIŞCIL GÖSTERİCİLER SERBEST BIRAKILSIN”

Stoltenberg, Rusya’da halen siyasi muhalefetin bastırıldığını dile getirerek, Rus muhalif Aleksey Navalnıy ile tutuklu bulunan diğer barışçıl göstericilerin serbest bırakılması çağrısını tekrarladı. Rusya’nın aynı zamanda askeri yığınağını da artırmaya devam ettiğini belirten Stoltenberg, “NATO’nun cevabı güçlü ve istikrarlı.” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, Rusya’ya yönelik çift yollu tutumda caydırıcılık ve savunma ile diyaloğun birlikte götürüldüğünü belirterek, tüm müttefiklerin caydırıcılık ve savunma kabiliyetlerini gözden geçirme ve uyarlamaya devam etme konusunda mutabık kaldığını kaydetti.