Rusya, Harkiv'i bombaladı: 1'i çocuk 3 sivil hayatını kaybetti

Güncel
qha muhabir
20 Temmuz 2022, 14:17
qha muhabir
20 Temmuz 2022, 14:17

Rus işgal güçleri, Ukrayna’nın Harkiv kentinde bulunan Saltivka semtine saldırı gerçekleştirdi. Saldırı sonucu 13 yaşındaki bir çocuk da dahi üç sivil hayatını kaybetti.

Rusya, Ukrayna’da yerleşim bölgelerine saldırarak sivilleri hedef almaya devam ediyor. İşgal güçleri, bugün sabah Harkiv bölgesinin Saltivka (Saltivskyi) semtini bombaladı. Saldırı sonucunda 13 yaşında bir çocuk da dahil olmak üzere en az üç sivil hayatını kaybetti ve 72 yaşındaki bir kadın ile ölen gencin 15 yaşındaki kız kardeşi yaralandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Harkiv Bölge İdaresi Başkanı Oleg Sinegubov, “Ne yazık ki, Rusya’nın bu sabah Harkiv’in Saltivka bölgesini bombalaması sonucu 13 yaşında bir çocuk, bir erkek ve bir kadın olmak üzere üç sivil öldürüldü. 72 yaşındaki kadın yaralandı” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Acil Sağlık Hizmetleri Merkezinden alınan bu verilerin nihai sayı olmadığını belirten Sinegubov, “Öldürülenlerin hepsi sokaktaydı” dedi ve aynı zamanda Harkiv sakinlerinin sosyal medyada, şehirde duyulan yeni patlamalar hakkında haber paylaşmaya başladığını da belirtti. Sinegubov, Rusya’nın Harkiv bölgesine dün düzenlediği hava saldırısında bir sivilin öldüğünü ve 14 kişinin de yaralandığını hatırlattı.


Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, milyonlarca Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.