Beyaz Baretliler: "Rusya garantör ülke değil rejimin suç ortağı"

Güncel
Ömer Cihad Kaya
09 Mayıs 2019, 15:15
Ömer Cihad Kaya
09 Mayıs 2019, 15:15

Suriye’de Beyaz Baretliler, Esed rejimi askerlerine destek vererek saldırılarda bulunan Rusya’yı “rejimin suç ortağı” olarak tanımladı.

Suriye Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Başkanı Raid Salih, rejimin “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”ndeki sivillere yönelik saldırıları destekleyen Rusya’yı, “garantör ülke değil rejimin suç ortağı” olarak gördüklerini ifade etti.

“REJİM, İRAN VE RUSYA YARALILARI TAŞIMAMIZA DA ENGEL OLUYOR”

Anadolu Ajansına konuşan Beyaz Baretliler Başkanı Salih, söz konusu bölgedeki sivillerin, iç savaş boyunca yaşanan en kötü insani durumun içinde olduklarını vurgulayarak, “Rejim, İran destekli milisler ve Rusya, yoğun saldırılar düzenleyerek yaralıları taşımamıza da engel oluyor. Sivil Savunma ekipleri ve Suriye halkının bu saldırılara büyük tepkisi var. On binlerce sivili göçe zorlayan, sivil yerleşimleri, okulları ve hastaneleri hedef alan bu saldırıların bir an önce durmasını talep ediyoruz ” değerlendirmesinde bulundu.

“REJİMİN SALDIRILARINA DESTEK VEREN RUS SAVAŞ UÇAKLARI HASTANELERİ VURDU”

Rejim yılardır sivilleri her türlü silahla hedef aldı. Suriye halkı olarak Rusya’yı garantör değil rejimin suç ortağı olarak görüyoruz. Rejimin son saldırılarına eşlik eden Rus savaş uçakları, hastaneleri ve hububat depolarını vurdu. Biz görevimiz gereği bir yandan sivillerin hayatlarını kurtarmaya çalışıyoruz, bir yandan da rejim ve destekçilerinin işledikleri suçları belgeliyoruz. Soçi anlaşmasının diğer garantör tarafı Türkiye’den Rusya’ya saldırılarına son vermesi için baskı yapmasını istiyoruz.” diyen Salih, rejim ve destekçilerinin sivillerin hayatlarını umursamadan bölgeyi ele geçirmek istediğini belirtti.

ESED GÜÇLERİ, İDLİB GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİNİ VURDU

Türkiye ve Rusya’nın mutabakatı neticesinde silahtan arındırılmış bölge olan “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”nde, rejim güçleri ile ÖSO arasındaki çatışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Ancak Esed rejimi güçleri, tüm bu taraf olduğu mutabakatlara rağmen dün bölgeyi vurmuştu. Ayrıca, rejimin garantörü olan Rusya da buna karşılık herhangi bir atmış değil.

Astana anlaşmaları çerçevesinde, Esed rejiminin garantörü olan Rusya’nın rejim saldırılarını önleme yükümlülüğü bulunuyor.

RUSYA’NIN ANLAŞMAYA UYMAYAN REJİMİN SALDIRILARINI ÖNLEME SORUMLULUĞU VAR

Türkiye ile Rusya arasında söz konusu bölgedeki ateşkesi sağlamlaştırmak için 17 Eylül 2018’de Soçi’de bir mutabakat metni imzalanmıştı.

Rejim güçlerinin bu mutabakata rağmen saldırılarına devam ettiği belirlenirken, Astana anlaşmaları çerçevesinde, Esed rejiminin garantörü olan Rusya’nın rejim saldırılarını önleme yükümlülüğü bulunuyor.

Diğer yandan, askeri muhalifler de Soçi mutabakatının öngördüğü bölgeden ağır silahlarını 10 Ekim 2018’de çekmişti.