Rusya Federasyonu'nda "Dil Soykırımı"

25 Eylül 2019, 18:00

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri, Kırım Derneği Genel Başkan Vekili Av. Namık Kemal Bayar, Rusya Federasyonu’nun, başta işgal ettiği Kırım olmak üzere; yerli halkların dillerine ve kültürlerine yönelik işlediği “soykırım” faaliyetlerine dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Yazısında Rusya Federasyonu’nun Ağustos 2019’da federe devletler ve otonomilerde anadilde eğitim zorunluluğunun kaldırılmasını hatırlatan Bayar, Kremlin yönetiminin almış olduğu bu kararla, “kültürel soykırım suçunu alenen işlemesi anlamına geldiğini” vurguladı.

RUSYA FEDERASYONU’NUN DİL SOYKIRIMI: BİR ÖLÜM KALIM MESELESİ

Son dönemde Udmurt bilimadamı Albert Razin’in anadili için kendini ateşe vererek yaşamını yitirmesi, Kremlin’in yerli halkların dillerine yönelik baskı politikalarını yeniden gündeme getirmişti.

Namık Kemal Bayar, Milli Düşünce Merkezinde yayımlanan ” Rusya Federasyonu’nda ‘Dil Soykırımı’ ” başlıklı yazısında, konunun önemine dikkat çekerek, “Rusya Federasyonunun işlediği ‘dil soykırımı’ suçunun başta Türkoloji ve Türk dili üzerine çalışmalar yapan bilim çevreleri ve insanları olmak üzere gündeme alınıp, en ağır tepkilerin verilmesi sadece gerekli değil aynı zamanda esasında bir ‘ölüm kalım’ meselesidir.” ifadelerini kullandı.

“RUS OLMAYAN BÜTÜN HALKLARIN DİLLERİNE KREMLİN’İN ÖLDÜRÜCÜ DARBELERİ VURULMAKTADIR”

Sovyetlerin yıkılmasının ardından bağımsızlıklarını kazanan Türk Cumhuriyetlerindeki dil sorununu da ifade eden Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Bayar, bu konu hakkında da, “Bugün bağımsız olarak nitelendirdiğimiz Türk soylu cumhuriyetlerde resmî dil olması hasebiyle en azından Türkçenin bazı kollarını hayatını sürdürebiliyor olsa da Rusya Federasyonu denilen imparatorluk için, sayıları milyonlarla ifade edilen Türk soylu halkların dilleri için durum hiç de umutvar değildir. Üstelik, bu halkların dillerine ve aslında bu imparatorluk içinde yaşamak zorunda kalan Rus olmayan bütün halkların dillerine Kremlin tarafından öldürücü darbeler vurulmaktadır. “ vurgusunu yapıyor.

Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar’ın “Rusya Federasyonunda Dil Soykırımı” başlıklı yazısının tamamı, Milli Düşünce Merkezi internet sitesinde bulunabilir.

anadilde eğitim
NAMIK KEMAL BAYAR
Rus baskısı
Bunlara da bakın: