Rusya Federasyonu Bişkek Büyükelçiliği önünde savaş karşıtı gösteriler devam ediyor

Güncel
Manas
01 Mart 2022, 08:08
Manas
01 Mart 2022, 08:08

Putin yönetimindeki Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya saldırı başlatmasının ardından Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde savaş karşıtı protestolar devam ediyor. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırısının ilk gününden itibaren Kırgızistan’da ve Kazakistan’da, Rusya Federasyonu Bişkek Büyükelçiliği ve Almatı Başkonsolosluğu önünde protestolar düzenlenmişti. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te savaş karşıtı protestolar devam ederken Kırgızistan yönetiminin, Ukrayna topraklarını işgale yeltenen Rusya’dan yana olması, göstericilerin hedefi oldu.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ilk saatlerinden itibaren Kazakistan vatandaşları sosyal medya üzerinden Rus yönetimini eleştiren paylaşımlar yapmaya devam ediyor. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek şehrinde 28 Şubat 2022 tarihinde, yine Rusya Federasyonu Bişkek Büyükelçiliği önünde çok sayıda Kırgız vatandaşlar protesto düzenledi.

Возможно, это изображение (5 человек, люди стоят, на открытом воздухе и текст «HET войне HET империализму HET войне!»)

DİKTATÖR PUTİN ARTIK ELİNİ UKRAYNA’DAN ÇEK!

Rusya Federasyonu Bişkek Büyükelçiliği önünde toplanan Kırgız vatandaşları ve sivil toplum temsilcileri, çok sayıda öğrenciler ve gazeteciler Rusya’nın Ukrayna‘ya yaptığı saldırıları protesto etti. Protestocular, ellerinde “Diktatör Putin artık elini Ukrayna’dan çek!”,  “Ukrayna’nın yanındayız!” pankartlarla sloganlar atıldı. Protesto sırasında her hangi bir dış müdahale yaşanmadı. Ayrıca protestocular tarafından, Kırgızistan’ın Ukrayna hususunda Rusya’dan yana olduğu kararı da protesto edildi. Mevcut iktidarın Rusya’yı desteklemesi Kırgızistan’ın geleceği için bir haksızlık olduğu belirtildi.

из интернета

RUSYA FEEDERASYONU BİŞKEK BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE SAVAŞ KARŞITI GÖSTERİLER GERÇEKLEŞTİ

Rus ordusunun Ukrayna-Belarus sınırından, işgal altındaki Kırım’dan saldırmaya başlamasının ardından Kırgızistan’da savaş karşıtı protesto gösterileri yapılmaya devam ediyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ilk saatlerinde Kırgız vatandaşları sosyal medya üzerinden Kremlin yönetimini eleştiren paylaşımlar yaptı. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 25 Şubat 2022 tarihinde, Rusya Büyükelçiliği önünde çok sayıda Kırgız vatandaşlar protesto düzenledi. Eyleme Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH), İnsan hakları hareketi “Bir Dünya Kırgızistan” ve İnsan Hakları Koruma Merkezi (“Asır ışığı”) temsilcileri katıldı.