Rusya Federasyon Konseyi "bağımsız internet"(!) yasasını onayladı

Güncel
Anife Bilal
22 Nisan 2019, 18:17
Anife Bilal
22 Nisan 2019, 18:17

Rusya parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi, Rusya’nın internet altyapısı olan Runet’in bağımsızlaştırılması ile ilgili yasayı onayladı.

Yasa için 151 Konsey üyesi “evet”, 4 Konsey üyesi “hayır” oyu kullanırken bir kişi tarafsız kaldı. Bir sonraki adımda yasayı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzalayacak.

İlgili yasaya göre Rusya’da 2019 yılında “kamu telekomünikasyon ağı” için bir izleme ve yönetim sistemi oluşturulacak. 2020 ve 2021 yıllarında ise projenin uygulaması için gerekli diğer adımlar atılacak.

“SİBER” DEMİR PERDE

Aralık 2018’de parlamentoya sunulan yasa tasarısı çerçevesinde Rusya’nın internet altyapısı olan Runet’in dış tehditlerden korunmasını sağlayacak altyapının oluşturulması öngörülüyor. Ayrıca Rus telekom şirketlerinin, bütün Rus internet trafiğini Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) tarafından onay verilen ya da yönetilen noktalara yöneltecek teknik uygulamaları devreye sokması gerekecek.

Böylece Roskomnadzor, bütün internet trafiğini yöneterek trafiğin Rusya içinde kalmasını sağlayacak; dışarı çıkması olası içeriği bloklayarak yabancılar tarafından bu içeriğin gözetlenmesini engelleyecek.