Rusya, Dünya Ukraynalılar Kongresini milli güvenlik tehtidi olarak görüyor

12 Temmuz 2019, 17:36

Rusya Federasyonu Başsavcılığı, uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Dünya Ukraynalılar Kongresini, kendileri için bir “güvenlik tehdidi” olarak kabul etti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığından ise bu karara cevap gecikmedi.

Rusya Federasyonu Başsavcılığı basın merkezinin bildirdiğine göre, bahsi geçen teşkilat, “Rusya Federasyonu’nun Anayasa temellerine karşı tehdit”oluşturuyor.

Açıklamada, “Bu örgütün faaliyetlerinin anayasal düzenin ve Rusya Federasyonu güvenliğinin temellerine bir tehdit oluşturduğu tespit edilmiştir” vurgusu yapıldı.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KARARI PROTESTO ETTİ

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı bu kararı protesto ederek, “Dünya Ukraynalılar Kongresi, Rusya için her zaman tehdit olacak. Ancak, bu teşkilatın amacı Ukrayna kimliğini desteklemek, Ukrayna’ya yönelik Rus silahlı saldırganlığına uğrayan yaralı askerlerimizi ve sivilleri rehabilite etmek, Ukrayna’da eğitim programları ve Ukrayna dışında eğitim programları uygulamak ve 1932-1933’te Ukrayna’daki Holodomor mağdurlarının ulusal hafızasını korumaktır” ifadeleri kullanıldı.

dünya ukraynalılar kongresi
milli güvenlik tehtidi
Rusya