Rusya Duması, ülkeyi dünya ağından koparacak yasayı kabul etti

Güncel
Anife Bilal
16 Nisan 2019, 14:26
Anife Bilal
16 Nisan 2019, 14:26

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması 3. ve son okumada Rusya’nın internet altyapısı olan Runet’in bağımsızlaştırılması ile ilgili yasayı kabul etti.

Distopya romanlarını ve filmlerini aratmayan uygulamaların birer birer kabul edildiği Rusya’da söz konusu yasa 1 Kasım 2019 tarihinde yürürlüğe girecek.

Kabul edilen yasayla 2019 yılında “kamu telekomünikasyon ağı” için bir izleme ve yönetim sistemi oluşturulacak. 2020 ve 2021 yıllarında ise projenin uygulaması için gerekli diğer adımlar atılacak.

“SİBER” DEMİR PERDE

Aralık 2018’de parlamentoya sunulan yasa tasarısı çerçevesinde Rusya’nın internet altyapısı olan Runet’in dış tehditlerden korunmasını sağlayacak altyapının oluşturulması öngörülüyor. Ayrıca Rus telekom şirketlerinin, bütün Rus internet trafiğini Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) tarafından onay verilen ya da yönetilen noktalara yöneltecek teknik uygulamaları devreye sokması gerekecek.

Böylece Roskomnadzor, bütün internet trafiğini yöneterek trafiğin Rusya içinde kalmasını sağlayacak; dışarı çıkması olası içeriği bloklayarak yabancılar tarafından bu içeriğin gözetlenmesini engelleyecek.