Rusya, Donetsk'te bir otele saldırdı: Ölü ve yaralılar var

Güncel
qha muhabir
27 Temmuz 2022, 17:45
qha muhabir
27 Temmuz 2022, 17:45

Rusya, Ukrayna’da sivillere ve sivil yapılara saldırmaya devam ediyor. İşgal güçleri, Donetsk bölgesinde bulunan Bahmut’ta bir oteli vurdu. Ölü ve yaralıların olduğu öğrenildi.

Rus işgal güçleri bugün, Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde bulunan Bahmut’ta bir otele saldırı gerçekleştirdi. Sivil kayıplarının yaşandığı öğrenildi.

Kurtarma ekiplerine göre, Bahmut’ta saat 07:00 sıralarında bombalanması sonucu iki katlı bir otel binası kısmen yıkıldı.

Saat 09.25’te arama kurtarma çalışmaları sırasında kurtarma ekipleri enkazdan bir kişiyi kurtardı ve hastaneye kaldırıldı. Çalışmaların başlamasından bu yana olay yerinde 1 ölü ve 4 yaralı bulundu.

Rusya, bugün sabah saatlerinde Harkiv kentine de füze saldırısı düzenledi. Saldırıda en az 6 kişi yaralandı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.