"Rusya, Donbas’tan çekilmeli ve işgal ettiği Kırım’ı Ukrayna’ya iade etmelidir"

Güncel
Anife Bilal
20 Ekim 2020, 18:47
Anife Bilal
20 Ekim 2020, 18:47

Birleşik Krallık’ın Kıyiv Büyükelçisi Melinda Simmons, Rusya’nın Minsk Anlaşmaları çerçevesinde aldığı Donetsk ve Lugansk bölgesinden geri çekilmesi ve işgal ettiği Kırım’ı Ukrayna’ya iade etmesi gerektiğini ifade etti. Büyükelçi Simmons, bunların Rusya için bir yükümlülük olduğunu vurguladı.

İnterfaks Ukrayna Haber Ajansı tarafından 20 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan röportajda, Birleşik Krallık’ın Kıyiv Büyükelçisi Melinda Simmons, Rusya’nın Minsk Anlaşmaları çerçevesinde aldığı yükümlülükleri yerine getirmeye başlaması gerektiğini söyledi.

“RUSYA, KIRIM’I UKRAYNA’YA İADE ETMELİ”

Büyükelçi Simmons, “Rusya, Minsk barışçıl süreci çerçevesinde kabul ettiği şeyleri yapmaya başlamalı ancak bunu yapmıyor. Ukrayna yönetimi barışçıl inisiyatifleri uygulamaya çalışıyor. İleri doğru hareket etmeye ve bu anlaşmada kendilerinden isteneni yapmaya çalışıyorlar. Fakat Rusya aynı şeyi yapmaya başlamadan bu konuda başarılı bir sonuç elde edilemez. Rusya sadece bir şey yapmalı; Donetsk ile Lugansk’tan geri çıkmalı ve Kırım’ı Ukrayna’ya iade etmeli.” dedi.

“YAPTIRIMLAR DEVAM ETMELİ”

Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların devam etmesi gerektiğini belirten Büyükelçi, “En önemlisi Rusya, bu çatışmayı sürdürmek için ödemesi gereken çok yüksek bir bedel olduğunu anlıyor. Bu büyük bedelin bileşenlerinden birisi ise yaptırımlar. Bu çok güçlü ve net bir sinyal. Ayrıca ülkeler ortak tatbikatlara da katılıyor. Örneğin Ukrayna’da gerçekleştirilen Ortak Çabalar-2020 tatbikatı Rusya’daki Kafkas-2020 tatbikatıyla aynı zamanda düzenlendi. Bu da ortakların Ukrayna’ya insani destek yanında askeri destek de verdiğini gösteriyor. Birleşik Krallık’ın böyle düşünen tek ülke olmadığını biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Simmons, ayrıca Rusya’nın son sene içinde giderek daha az iş birliği yaptığını belirtti.