Rusya, Donbas sakinlerine yasa dışı şekilde vatandaşlık dağıtmaya devam ediyor

Haberler
E. K.
27 Nisan 2021, 13:25
E. K.
27 Nisan 2021, 13:25

Rusya, bu yılın sonuna kadar 500 bin Donbas sakinine daha Rus vatandaşlığı vermeyi hedefliyor. Rus Milletvekili Viktor Vodolatskiy, şu ana kadar Rusya destekli ayrılıkçı teröristlerin kontrolündeki Donetsk ve Lugansk topraklarında yaşayan 500 binden fazla kişinin Rus vatandaşlığı aldığını ileri sürdü.

Rusya, işgal altındaki Donbas bölgesinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına yasa dışı şekilde vatandaşlık dağıtmaya devam ediyor. Rusya parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ülkeleri Komitesi Başkan Yardımcısı Viktor Vodolatskiy, 2021 yılının sonuna kadar yaklaşık 1 milyon Donbas sakininin Rus vatandaşlığı alabileceğini söyledi.

Rus TASS haber ajansına konuşan Volodatskiy, “Günümüzde Donbas topraklarında 538 bin kişi Rusya vatandaşlığı almış durumda. Bugünkü tahminlere ve açıklamalara göre, bu yılın sonuna kadar yaklaşık 1 milyon Donbas sakini Rusya Federasyonu vatandaşı olacak.” ifadelerini kullandı.

2014 yılından beri Rusya destekli ayrılıkçı teröristlerin ve Rus silahlı güçlerin kontrolünde bulunan Ukrayna topraklarındaki insanlara Rus vatandaşlığının verilmesinin önündeki “tüm bürokratik engellerin kaldırıldığını” söyleyen milletvekili, bu topraklarda Rus vatandaşlığı verme sürecinin aktif şekilde devam ettiğini belirtti.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SKANDAL VATANDAŞLIK KARARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nisan 2019’da imzaladığı kararla Ukrayna’nın Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşları için Rusya vatandaşlığını alma sürecinı kolaylaştırdı. Öte yandan 18 Temmuz 2019’da imzalanan kararla kolaylaştırılmış prosedüre göre Rusya vatandaşlığını alabilecek Ukrayna vatandaşlarının kapsamı genişletilmişti. Nisan ayında Putin’in imzaladığı kararda Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşlarının Rus kimliği için başvurabileceği belirtiliyordu. Ancak yeni kararda “bazı ilçeleri” ifadesi çıkarılmış ve böylece Ukrayna yönetiminin kontrolü altında olan Donbas ilçelerinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına da Rus pasaportu için başvurma olanağı tanınmıştı. Uluslararası toplum Rusya’nın söz konusu kararını kınamıştı.