Rusya, Dnipropetrovsk bölgesine saldırdı: 1 kişi öldü, 9 kişi yaralandı

Güncel
Anife Bilal
22 Temmuz 2022, 11:15
Anife Bilal
22 Temmuz 2022, 11:15

İşgalci Rusya, Ukrayna’nın Dnipropetrovsk bölgesine saldırmaya devam ediyor. Rus işgal güçleri, gece saatlerinde bölgeye füze attı ve çoklu roketatar sistemleriyle ateş açtı. Saldırılar sonucunda, en az 1 kişi hayatını kaybetti ve 9 kişi yaralandı.

Rus işgal güçleri, Ukrayna’nın farklı bölgelerine saldırarak sivilleri öldürmeye devam ediyor. 21 ile 22 Temmuz’u bağlayan gecede işgalci Rus ordusu Dnipropetrovsk bölgesindeki bir dizi yerleşim yerine saldırdı. Dnipropetrovsk Askeri Bölge İdaresi Başkanı Valentin Rezniçenko yaptığı açıklamada, “Rus ordusu çoklu roketatar sistemleriyle Nikopol kentine saldırdı. 100’e yakın roket atıldı. Ön bilgilere göre bir kişi hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı. 11 müstakil ev tahrip edildi. Su ve doğal gaz boru hatları zarar gördü. Demiryolu tahrip edildi” ifadelerini kullandı.

DİNPROPETROVSK’A HAVA SALDIRISI

Açıklamada, işgalcilerin saldırıları sonucunda Pokrovsk’a bağlı bir dizi köyün elektriksiz kaldığını ve Zelenodolsk’ta bir evde yangının meydana geldiği belirtildi. Bununla birlikte Rezniçenko, “Apostolove’ye 7 füze atıldı. Füzeler 3 okulu hedef aldı. Okullar tamamen tahrip edildi. Yakındaki evler zarar gördü. Ön bilgilere göre 8 kişi yaralandı.” açıklaması yapıldı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.