Rusya distopya kurgularına taş çıkartıyor: Çocukların duyguları da denetlenecek

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
07 Haziran 2019, 18:46
Mehmet Berk Yaltırık
07 Haziran 2019, 18:46

İnternetten bilgi paylaşımına birçok alana yönelik kontrol hamlelerinde bulunan Rusya, yeni bir uygulamaya imza attı.

Rusya’nın Perm şehrindeki okullarında, okul öğrencilerinin duygularını tanımak için  her sınıfa yerleştirilen kameraların yardımıyla öğrencilerin yüz ifadelerini okuyan ve davranışlarını sıkı bir şekilde kontrol eden bir sistem çalışmaya başlayacak.

ÖĞRENCİLERİN DUYGUSAL DURUMLARI RAPORLANACAK

59.ru sitesinin haberine göre eğitim gününün sonunda, sistem her saniyede öğrencilerin isimleri ve duygusal durumlarını içeren tablo halinde bir rapor sunacak.

Perm’de faaliyet gösteren bir IT şirketi, video akışından öğrencilerin ruh hallerini uzun süre analiz edebilecek bir psikoagnosis sistemi geliştirdi. Bu teknolojiyi kullanan proje, şehirdeki dört okulda pilot uygulama olarak başlatılacak.

ÖĞRENCİLERİN DUYGULARI HER SANİYE GÖZETİM ALTINDA

Şirket müdürü Olga Zareçnaya, “Bu, yalnızca video akışında bir kişinin tanınması ve kimliğinin belirlenmesi değildir. Bu akıllı bir video gözetimidir. Sinir ağı, öğrenciler eğitim görürken her saniye onların duygularını izliyor.” dedi.

Duyguları takip etme sisteminin daha önce  iş dünyasında personeli kontrol etmek için geliştirildiğini söyleyen Zareçnaya, Perm okullarından birinde yaşanan trajik olaylardan sonra sinir ağını, potansiyel olarak tehlikeli gençleri tanımlamak için kullanmaya karar verdiklerini ifade etti.

VELİLERİN SAVUNDUĞU İDDİA EDİLDİ

Zareçnaya sistemi, “Kameranın gözü sürekli eğitim sürecinde olan öğrencilere bakıyor, yazılımımız hangi çocuğun nerede olduğunu belirliyor ve saniyede üç kez sıklıkta çocukların sürekli değişen duygularını tarıyor.” diye anlattı.

Toplamda, sinir ağının nötr, neşe, şaşkınlık, korku, tiksinti, saldırganlık, üzüntü olmak üzere yedi durumu olduğu belirtilirken, ilk üç kategorinin olumlu duygular kapsamına girdiği, diğer dört kategorinin ise olumsuz olduğu kaydedildi.

Deney sınıflarında dört ebeveyn hariç tüm velilerin, çocuklarının duygularının takip edilmesine izin verdiği savunuldu.

Projenin yerel yönetim tarafından olumlu karşılandığı ve yeni öğrenim yılında sistemin şehirdeki 4 okulda uygulanmaya başlayacağı ileri sürüldü.

Benzer uygulamanın Çin’de, Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurları ve Kazak Türklerini takibat altında tutmak için kullanıldığı biliniyor.