Rusya Devlet Duması seçimleri tarihi belli oldu

Haberler
Anife Bilal
18 Haziran 2021, 11:21
Anife Bilal
18 Haziran 2021, 11:21

Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma için milletvekili seçimleri, 19 Eylül 2021 tarihinde yapılacak. Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy ile bağlantılı olan kuruluşlar seçimlere katılamayacak.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dün, parlamentonun alt kanadı Devlet Duması seçimlerinin 19 Eylül’de yapılmasını öngören kararnameyi imzaladı. Duma seçimleriyle birlikte ülkenin 9 federal bölgesi başkanı ve 39 bölgenin meclis üyeleri de seçilecek.

NAVALNIY’IN DESTEKÇİLERİ SEÇİMLERDE ADAY OLAMAYACAK

Rusya’da Moskova Şehir Mahkemesi, 10 Haziran’da aldığı karar ile Rus muhalif Aleksey Navalnıy ile bağlantısı olan kuruluşları aşırılık yanlısı ilan ederek bu kuruluşların faaliyetlerini yasakladı. Mahkeme, Navalnıy’ın kurucusu olduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfı, Yurttaş Haklarını Koruma Vakfı ve Navalnıy merkezlerini aşırılık yanlısı olduğuna karar verdi. Alınan karar doğrultusunda, söz konusu kurumların, her türlü bilgi yayması, mali operasyonlar yapması, seçimlere katılması, eylem ve gösteri organize etmesi ve benzeri tüm faaliyetleri yasaklandı.

Bundan sonra, Navalnıy’ı destekleyen kişiler, Yolsuzlukla Mücadele Vakfı, Yurttaş Haklarını Koruma Vakfı ve Navalnıy merkezlerinde çalışmayanlar bile, aşırıcı bir örgüte destek verdikleri kabul edilirse hiçbir düzey seçimlerde aday olamayacak.