Rusya, deneysel koronavirüs aşısını sadece zenginlere ve hükumet yetkililerine yapıyor!

21 Temmuz 2020, 16:30

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Rusya’da çalışmaları devam eden deneysel koronavirüs aşısına, zengin ve üst düzen kişilerin erişim hakkı olduğu ortaya çıktı. Deneysel aşıyı olmak isteyen diğer vatandaşların başvuruları ise saçma sebeplerle reddediliyor.

Bloomberg Haber Ajansında 19 Temmuz 2020 günü yer alan bir habere göre, koronavirüs deneysel aşısının, üst düzey yöneticiler, milyarderler ve hükumet yetkilileri de dahil olmak üzere yüzlerce kişiye yapıldığı bildirildi.

RUSYA AYRIMCILIK YAPIYOR

Rusya’da hükumetin sadece üst düzey insanların yanında olduğu ve ayrımcılık yaptığı bir kere daha kanıtlandı. Başarılı sonuçlar alındığı iddia edilen koronavirüs aşı deneylerinin, sadece üst düzey insanlara ve hükumet yetkililerine yapılması tepki çekti.

İLGİLİ HABER: RUS HACKERLARDAN ABD HASTANELERİNE SİBER SALDIRI


KATILIMCILARIN NASIL SEÇİLDİĞİ BELLİ DEĞİL

İnsanların bağışıklılık sistemini koronavirüse karşı güçlendirdiği iddia edilen deneysel aşının, SARS CoV-2’nin başak proteini ile kaynaşmış yaygın bir soğuk virüs olduğu açıklandı. Deneysel aşı çalışmalarının ilk aşamalarının tamamlandığı bildirildi. Rusya’nın aşı çalışmalarını kendi üst düzey kişilerine uygulamasının ve vatandaşlarını göz ardı ettiğini bildiren Bloomberg haber ajansı, “Katılımcıların nasıl seçildiği belli değil ve resmi çalışmaların bir parçası değiller ancak bunlar izleniyor ve sonuçları enstitü tarafından kaydediliyor.” diye kaydetti.

İLGİLİ HABER: OXFORD ÜNİVERSİTESİ, İNSANLAR ÜZERİNDE KORONAVİRÜS AŞISI DENEMELERİNE BAŞLADI


BAŞVURULAR SAÇMA NEDENLERLE REDDEDİLİYOR

Rusya’da koronavirüs aşı çalışmalarını yürüten RDIF yöneticisi Kirill Dmitriev ise kendisinin ve ailesinin aşı deneyine katıldığını açıkladı. Diğer gönüllülere de sözde fırsat verildiğini söyleyen Dmitriev, “Hastalar normalde bağışıklık tepkisi üretmek için enstitüyle ilişkili bir Moskova kliniğinde çalışmalara katılabilir.” dedi. Ancak yapılan katılım başvurularının saçma nedenler ile reddedildiği iddia edildi.

İLGİLİ HABER: RUS İSTİHBARATINA BAĞLI SANDWORM HACKER GRUBUNDAN ABD’YE SİBER SALDIRI!


PESKOV SORULARI YANITSIZ BIRAKTI

Deneysel aşı çalışmalarına katılan düzinelerce üst düzey kişi, adlarının basında yer almasına izin vermedi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise pazartesi günü gerçekleştirdiği video konferans basın toplantısında, aşı çalışmalarına kendisinin ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılıp katılmadığı sorularını yanıtsız bıraktı.

İLGİLİ HABER: RUSYA YİNE KOVİD-19 AŞI ÇALIŞMALARINA SİBER SALDIRI DÜZENLEDİ!

RUSYA, AŞI ÇALIŞMALARINA SİBER SALDIRI DÜZENLEMİŞTİ

Rusya’nın aşı çalışmalarında hızlı yol alması, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada gibi ülkelerin aşı çalışmalarına düzenlenen siber saldırıları akıllara getirdi. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab, “Rus istihbarat servislerinin koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için aşı çalışmalarını hedef alması tamamen kabul edilemez.”  açıklamasında bulunmuştu. Tüm bu olaylardan sonra Rusya’nın kesinlikle karşı çıkmasına rağmen, diğer ülkelerin aşı çalışmalarına siber saldırı düzenlediği resmiyet kazandı.

koronavirüs aşısı
Rusya
Bunlara da bakın: