Rusya delegelerinin AGİT karar tasarısına itirazı reddedildi

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
06 Temmuz 2019, 19:42
Mehmet Berk Yaltırık
06 Temmuz 2019, 19:42

AGİT toplantısı esnasında Rusya delegelerinin işgal altındaki Kırım ve Donbas ile ilgili karar tasarısına yönelik itirazı reddedildi. Karar tasarısına itirazın 6 Temmuz 2019 tarihinde reddedildiği aktarıldı.

Kararın reddedilmesi öncesinde Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’un Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Asamblesi, Siyasi İşler ve Güvenlik Komitesi toplantısında üye ülke temsilcilerine hitaben bir konuşma yapmıştı.

KTMM Başkanı Çubarov, 5 Temmuz 2019’da gerçekleştirilen AGİT Toplantısında Rusya’nın Donbas ve Kırım’daki işgal politikasının genel bir değerlendirmesini yapmış ve hukuk ihlallerinden örnekler vermişti.

KTMM Başkanı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) 4-8 Temmuz 2019 tarihleri arasında Lüksemburg’da yapılan Parlamenterler Asamblesine katılıyor. Siyasi İşler ve Güvenlik Komitesi toplantısında üye ülke temsilcilerine hitaben bir konuşma yapan Çubarov, Rusya Federasyonu’nun Donbas ve Kırım’daki işgal politikasının genel bir değerlendirmesini yapmıştı. Azak Denizi’nde Ukrayna Deniz Kuvvetlerine mensup 23 subayın Rusya tarafından kaçırılarak esir tutulması ve Kırım’da Kırım Tatarlarının kaçırılarak infaz edilmesi olaylarından örnekler veren Refat Çubarov, Rusya Federasyonu delegelerinin AGİT karar tasarısına itirazının reddedilmesini istemişti.

Bahsi geçen karar tasarısı Ukrayna’nın doğusunda Donbas’ta süren düşmanca tutumun sona erdirilmesi, ağır silahların bölgeden çekilmesi ve kara mayınlarının temizlenmesini öngörüyor.

Karar tasarısında özetle “Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehrinin Ukrayna’ya iadesi sağlanmalı. Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri askerlerini Ukrayna topraklarından çekmeli. Minsk anlaşmasında öngörülen maddeler uygulanmalı” ifadelerine yer verilerek Avrupa ülkelerinin kararlılığı bir kez daha vurgulanıyor.

Rusya Federasyonu delegeleri karar tasarısında çelişkili ifadeler bulunduğunu ileri sürerek tasarıda değişiklik yapılmasını istemişti. Karar tasarısına itirazlarının bugün gerçekleştirilen toplantıda reddedildiği bildirildi.