Rusya'dan Ukrayna vatandaşlarına yönelik yeni hamle

Güncel
Anife Bilal
07 Mayıs 2019, 15:58
Anife Bilal
07 Mayıs 2019, 15:58

Rusya’da belirli yabancı ülke vatandaşları ve vatansız kişiler için geçici oturma ve oturma izni verilme prosedürünü kolaylaştırmayı öngören yasa tasarısının incelenmesi teklif edildi.

Yasa tasarısı, Rusya Federasyonu hükûmeti tarafından onaylanan bir kontenjan olmadan belirli yabancı vatandaş kategorilerine geçici oturma izni verilmesini öngörüyor.

Söz konusu yasa tasarısının Ukrayna vatandaşları ve Ukrayna’da ikamet eden vatansız kişileri de kapsaması bekleniyor.

Yasa tasarısını hazırlayanlar ayrıca geçici oturma izni için yapılan başvurunun inceleme tarihini 6 aydan 4 aya indirmeyi de öneriyor.

RUSYA UKRAYNALILAR İÇİN “VATANDAŞLIK SÜRECİNİ” KOLAYLAŞTIRMIŞTI

Bilindiği gibi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Mayıs imzaladığı kararla farklı kategorilerdeki Ukrayna vatandaşlarına, Rus vatandaşlığının kolaylaştırılmış prosedüre göre verilmesini onaylamıştı.

Karara göre artık Kırım ve Sivastopol’de (Akyar) doğup büyüyen, 18 Mart 2014 tarihinden önce bu bölgelerin dışına çıkan Ukrayna vatandaşları, onların öz ve üvey evlatları, eşleri ve ebeveynleri bu hakka sahip olabilecek.

KREMLİN, DONETSK VE LUGANSK SAKİNLERİNİ İÇİN RUSYA VATANDAŞLIĞI KONUSUNU YASALAŞTIRMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Putin, uluslararası normları çiğneyerek 24 Nisan 2019 tarihinde imzaladığı kararname ile, Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından işgal edilen Donetsk ve Lugansk sakinleri için Rusya vatandaşlığı verilmesi sürecini kolaylaştırmıştı. Daha sonra  Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Moskova’nın tüm Ukrayna vatandaşlarına pasaport verme ihtimalinin üzerinde durulduğunu belirten Putin, konu hakkında “Tüm Ukraynalılara kolaylaştırılmış yolla Rusya vatandaşlığı vermeyi düşünüyoruz” cümlesini sarf etmişti.