Rusya'dan Ukrayna Mıkolayiv'e füze saldırısı: 2 kişi öldü

Güncel
Anife Bilal
17 Haziran 2022, 10:23
Anife Bilal
17 Haziran 2022, 10:23

Rusya, bu sabah saatlerinde Ukrayna’nın Mıkolayiv kentine füze saldırısı düzenledi. Saldırıda 2 kişi hayatını kaybederken 1’i çocuk 20 kişi de yaralandı.

Rus ordusu, Ukrayna’daki sivilleri ve sivil altyapıları hedef almaya devam ediyor. Mıkolayiv Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Vitaliy Kim, yaptığı açıklamada, “Füze saldırısı nedeniyle 4 apartman ve altyapı tesisi zarar gördü. Şu an bir kişinin öldüğü ve biri çocuk 6 kişinin yaralandığı biliniyor. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor” ifadelerini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın başından beri Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Savaşın 3,5 ayı içinde Rusya Ukrayna’ya 2 bin 600’den fazla füze attı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.