Rusya'dan Ukrayna dil politikası konusunda küstah açıklama

08 Ekim 2019, 19:03

Rusya, Ukrayna’nın içişlerine müdahale etmeye tam gaz devam ediyor. Rusya Dışişlerinden yapılan bir açıklamada Ukrayna’nın “zorla Ukrainlaştirilme” politikasına devam ettiği ileri sürüldü.

Açıklama metnine Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Anna Novosad’ın 2020 yılında ülkedeki tüm okulların Ukraince eğitime geçeceğine dair beyanatını hatırlatarak başlayan Dışişleri Bakanlığı, “Kıyiv (Kyiv) önceki yönetim tarafından seçilen ve ülkenin Ukrainlaştirilmesini hedefleyen rotayı takip etmeye devam ediyor.” dedi. Bunun dışında açıklamada Rus dilinin Ukrayna’da ikili ayrımcılığa uğradığı da iddia edildi.

Rus Dışişleri Bakanlığı, kendi baskı politikalarını göz önünde bulunduradan Ukrayna yönetimini savunduğu Avrupalı insan hakları değerlerini korumaya ve dil politikasını yeniden gözden geçirmeye davet etti.

UKRAYNA’YI ELEŞTİREN RUSYA BİRÇOK YERLİ HALKIN ANADİLİNİ YOK EDİYOR

Güya Ukrayna’daki azınlıkları korumaya kalkışan Rusya’nın kendi ülkesinde azınlık ve yerli halklara yönelik yürüttüğü baskıcı politika biliniyor.

Rusya’da anayasaya aykırı olarak federasyon içerisindeki cumhuriyetlerin anadilleri birer birer okullardan kaldırılıyor veya seçmeli hale getirilerek etkisizleştiriliyor. Örneğin Rusya Tataristan Cumhuriyetinin resmi dili olan Tatarcayı okullarda zorunlu olarak okutmayı kaldırarak seçmeli statüsüne indirmişti.

Yakın dönemde 2019 Eylül ayında Udmurt bilim adamı Albert Razin’in anadili için kendini ateşe vererek yaşamını yitirmesi, Kremlin’in yerli halkların dillerine yönelik baskı politikalarını yeniden gündeme getirmişti.

anadili
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: