Rusya'dan Türkiye'ye kritik ziyaret

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Haziran 2020, 11:40
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Haziran 2020, 11:40

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rus askeri ve güvenlik makamlarından oluşan bir heyet ile birlikte 14 Haziran 2020’de Ankara’yı ziyaret edecek. Rus ziyaretçilerin ev sahibi mevkidaşları Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Libya ve Suriye’deki durumu masaya yatıracağı öngörülüyor.

TELEFON GÖRÜŞMESİNİN ARDINDAN ZİYARET

Mevlüt Çavuşoğlu’nun 13 Haziran 2020’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Rus askeri ve güvenlik makamlarından oluşan bir heyet 14 Haziran 2020 tarihinde ülkemizi ziyaret edecektir. Bölgesel konularda istişarelerde ve eşgüdümde bulunulması öngörülmektedir.” denildi.

RUSYA’NIN LİBYA İLGİSİ

Rusya, Libya’da ülkenin doğusunu kontrol altında tutan General Halife Hafter’e destek veriyor. Türkiye ise Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti’ni destekliyor.

Hatırlanacağı üzere 10 Haziran’da, Türkiye’den Libya’ya doğru yol alan bir kargo gemisini Yunan deniz birlikleri durdurmaya çalışmış, Türk fırkateynlerinin müdahalesi sonucu geri çekilmişti. Yunan yetkililer, kargo gemisinde silah yardımı olabileceği iddiasını öne sürmüştü.