Rusya'dan Erdoğan'a küstah "Kırım" daveti!

03 Şubat 2020, 14:55

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti öncesi, işgal edilen Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının durumuyla ilgili değerlendirmesine, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan küstah bir açıklama geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, basına yaptığı açıklamada, Erdoğan’a daha önce yaptıkları işgal edilen Kırım’ı ziyaret etmesine ilişkin “davetin” halen geçerli olduğunu ileri sürdü.

Peskov,yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a defalarca gerçek durumu anlattı. Erdoğan’a yapılan Kırım’ı ziyaret etme ve her şeyi kendi gözleriyle görme teklifi halen geçerli.”

“KIRIM’IN YASA DIŞI İLHAKINI TANIMADIK, TANIMAYACAĞIZ”

Erdoğan, Ukrayna ziyareti öncesi Atatürk Havalimanında basın toplantısı düzenleyerek, Kıyiv’deki görüşmede, Kırım Tatarlarının durumunun ve işgal altındaki Kırım meselesinin her zaman olduğu gibi gündemin üst sıralarında yer alacağını bildirmişti.

Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekildeydi:

“Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadık, tanımayacağız…Ukrayna ile yakın ilişkilerimizin önemli bir boyutu da Kırım Tatarlarıdır. Kırım Türklerinin durumunu ve sıkıntılarını çok yakından takip ediyoruz. Kırım liderliği ve Ukrayna makamlarıyla bu konuları sık sık ele alıyoruz. Kırım’daki kardeşlerimizin durumu, Kıyiv’de yapacağımız görüşmenin gündeminde her zaman olduğu gibi üst sıralarda yer alıyor”

RUSYA, KIRIM’IN İŞGALİNİ MEŞRULAŞTIRMAK İÇİN ERDOĞAN’IN ADINI KULLANIYOR

Kırım’ın işgalinin 5. yıl dönümü nedeniyle yarımadaya yasa dışı ziyaret gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mart 2019’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Kırım’da işgalciler tarafından inşa edilen Cuma Camii açılışına davet ettiğini söylemişti. Kremlin’in işgali meşrulaştırma planlarına daha önce de başka ülkeleri, bilhassa Türkiye’yi dahil etme çabaları söz konusu olduğundan Putin’in çağrısı şaşırtmadı.Kırım'ın işgali
Recep Tayyip Erdoğan
Rusya
Bunlara da bakın: